Po dwudziestu latach od przejścia od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej sektor publiczny w Polsce obejmuje wciąż ponad 20 proc. gospodarki – w rękach Skarbu Państwa jest dziś prawie 1,1 tys. firm. Prywatyzacja objęła poszczególne sektory bardzo nierównomiernie – w niektórych branżach, takich jak przetwórstwo przemysłowe, budownictwo i handel, udział firm prywatnych przekracza 95 proc., a więc nie różni się od rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Najmniej sprywatyzowane sektory to energetyka, transport, przemysł wydobywczy oraz przemysł chemiczny, gdzie przedsiębiorstwa publiczne stanowią odpowiednio 85, 65, 52 i 30 proc. (według przychodów).
[srodtytul]Stopniowa sprzedaż[/srodtytul]
Program prywatyzacji zakłada, że Skarb Państwa będzie sprzedawał stopniowo niewielkie pakiety największych firm, zachowując jednocześnie nad nimi kontrolę. Gros prywatyzacyjnych przychodów pochodzić będzie jednak ze sprzedaży średnich i mniejszych spółek, których chce się pozbywać w całości, wychodząc stopniowo z kolejnych sektorów gospodarki. Do końca 2010 r. państwowy akcjonariusz pozbędzie się kontrolnych pakietów akcji tylko w trzech dużych firmach: Enei, Bogdance i Giełdzie Papierów Wartościowych. Pozostałe projekty dotyczą znaczących firm, w których inwestorzy obejmą niewielkie – lecz sporo warte – pakiety.W przyszłym roku państwo zbędzie tylko drobne pakiety akcji dwóch grup energetycznych: Tauronu i PGE, zyskując tym samym spory przypływ środków do budżetu, a jednocześnie nie zmieniając właścicielskiego status quo. W obu przypadkach będzie to sprzedaż poprzez giełdę – po wcześniejszym podniesieniu kapitału. O ile w przypadku PGE już teraz jest mowa o pakiecie do 10 proc., to skarb unika równie jednoznacznych deklaracji w odniesieniu do Tauronu.
Program mówi o zejściu „do poziomu pozwalającego zachować władztwo korporacyjne w pierwszej ofercie publicznej na GPW”, co w praktyce może oznaczać znaczne zmniejszenie zaangażowania, analogicznie do PKN Orlen, gdzie posiadanie tylko 28 proc. akcji nie wyklucza utrzymywania kontroli nad spółką. Na giełdę nie trafi trzecia grupa, gdańska Energa (100 proc. akcji ma Skarb Państwa). Większościowy (85 proc.) pakiet jej akcji ma trafić do inwestora strategicznego w trybie negocjacji. Program dla elektroenergetyki zakłada również sprzedaż 67,05 proc. z 76,48 proc. posiadanych przez Skarb Państwa akcji Enei, która zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 2008 r.
[srodtytul]Strategiczne sektory[/srodtytul]