Trzy fundusze z oferty Idea TFI – stabilnego wzrostu, obligacji oraz pieniężny – wypracowały w ubiegłym roku najlepsze stopy zwrotu w swoich kategoriach. Dodatkowo Idea Surowce Plus, z grupy tzw. podmiotów alternatywnych (czyli wymykających się powszechnie znanym podziałom np. na fundusze akcyjne, stabilnego wzrostu czy dłużne), przyniósł posiadaczom jednostek zysk rzędu 80 proc. Z kolei Idea Protect, fundusz z tzw. ochroną kapitału, pozwolił zarobić w minionym roku 16 proc.
Słabiej wypadły jedynie fundusze akcji. Lokujący na warszawskiej giełdzie Idea Akcji zarobił w 2009 r. 36 proc. przy średniej dla tej kategorii podmiotów na poziomie 40 proc. Idea Globalny, inwestujący na giełdach zagranicznych, zarobił 8 proc. Średni zeszłoroczny wynik dla funduszy inwestujących głównie poza polską giełdą to 45 proc.Równocześnie towarzystwu pod wodzą stosunkowo nowego zarządu, który pojawił się w TFI wiosną 2008 r., udało się istotnie zwiększyć wartość aktywów w 2009 r.
Z około 270 mln zł do ponad 1 mld zł. Wpływ na to miało m.in. nawiązywanie współpracy z kolejnymi pośrednikami sprzedającymi jednostki uczestnictwa w funduszach. W tym samym czasie aktywa całej branży TFI zwiększyły się o około 25 proc. Trzeba jednak pamiętać, że część pieniędzy, jakie pozyskało Idea TFI, trafiła do funduszy zamkniętych tworzonych dla zamożnych inwestorów głównie w celach optymalizacji podatkowej – to drugi filar działalności towarzystwa.