Większa część oferty – będzie kierowana do instytucji – trafi do nich 60 proc. emisji. LST Capital skupia się na inwestycjach w spółki niepubliczne, ale w kręgu jego zainteresowania są również firmy giełdowe. Duża część pieniędzy pozyskanych w ofercie pójdzie na zwiększenie udziałów w spółkach już znajdujących się w portfelu.
LST planuje też nowe projekty. – Część środków z emisji zamierzamy przeznaczyć na akcje dwóch spółek z sektora energetycznego i chemicznego. Są to podmioty reprezentujące zaawansowane technologie – zapowiada Dariusz Janus, prezes LST Capital. Władze funduszu planują, że te inwestycje otrzymają również dotacje unijne. Spółki mają współpracować razem z Lubuskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych (LZMO), w których LST Capital ma obecnie 31,53 proc. Oprócz LZMO w portfelu spółki z NewConnect znajduje się m.in. Totmes Connect, Pasaż Łużycki, Global Connect, Sco-pak, Gymnasion, Emmerson, Eurosnack oraz Lusatia Fashion. Spółki reprezentują różne branże: inwestycje, nieruchomości, sektor spożywczy oraz odzieżowy.
Część z nich może trafić na rynek alternatywny lub zostać sprzedana poza giełdą. – W ciągu kolejnych 12 miesięcy planujemy wprowadzić na NewConnect pięć spółek – przewiduje Janus. Pierwszą z nich może być Eurosnack, zajmujący się produkcją słonych przekąsek. Jej oferta mogłaby się rozpocząć do końca pierwszej połowy tego roku. – Rozważamy również sprzedaż Pasażu Łużyckiego, ale w tym przypadku nie wchodzi w grę upublicznianie biznesu – podkreśla prezes funduszu. Wspomniana firma zajmuje się wynajmem powierzchni w posiadanej nieruchomości w Żarach.
LST Capital zarabia głównie na sprzedaży firm portfelowych, które dały odpowiednio wysoką stopę zwrotu. Na wynik spółki mocno wpływa też przeszacowanie wartości posiadanych przedsiębiorstw. Jeszcze dwa lata temu spółka pod nazwą Lusatia zajmowała się produkcją i sprzedażą odzieży.