Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w kwietniu 33,0 pkt i był wyższy o 5,7 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 0,3 pkt do 39,4 pkt.
"Zdecydowanie poprawiła się ocena własnej sytuacji przez banki: poprawę kondycji ekonomicznej odnotowano w 47% placówek (13 pkt więcej niż w marcu), w przyszłości spodziewa się jej 57% (o d 2 pkt proc. więcej), co łącznie przełożyło się na 8-pkt wzrost wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury bankowej do poziomu 48,3 pkt" - głosi raport.
"Odnotowano niewielkie wzrosty na rynku depozytów złotowych bieżących (zwłaszcza podmiotów gospodarczych oraz walutowych (szczególnie w segmencie klientów indywidualnych). W przyszłości nie oczekuje się większych zmian na rynku depozytów złotowych, wzrost zainteresowania depozytami dewizowymi także ma charakter przejściowy (spodziewane są nawet niewielkie spadki)" - czytamy dalej.
Pentor zaznacza, że nastąpiło bardzo wyraźne ożywienie akcji kredytowej.
"Największe wzrosty odnotowano na rynku kredytów konsumenckich oraz mieszkaniowych dla osób prywatnych, nieco mniejsze - w odniesieniu do kredytów gospodarczych o wartości poniżej 1 mln euro. Bankowcy spodziewają się utrzymania się zwiększonej akcji kredytowej w rodzimej walucie także w najbliższej przyszłości, wyjątkiem są kredyty dla przedsiębiorstw o wartości poniżej 1 mln euro - oczekuje się lekkiego osłabienia tego rynku. Dynamiczne zmiany nie objęły rynku kredytów walutowych - w tym miesiącu odnotowano wprawdzie niewielkie ożywienie, ale ma ono prawdopodobnie charakter przejściowy" - podano w raporcie.