Bank Zachodni WBK, który posiada 10 proc. akcji firmy Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, jest wystawiony na sprzedaż. Tymczasem ubezpieczyciel – jak przyznał w rozmowie z „Parkietem” prezes grupy Aviva w Polsce Maciej Jankowski – prowadzi rozmowy z dużym bankiem na temat współpracy strategicznej.
[srodtytul]Chodzi tylko o bancassurance?[/srodtytul]
Czy rozmowy Avivy można potraktować jako zabezpieczenie przed zmianą właściciela BZ WBK? – To sukcesywna realizacja strategii rozwoju bancassurance w Polsce. Chcemy zwiększać sprzedaż naszych usług w kanale bankowym – tłumaczy Jankowski. Obecnie Aviva współpracuje z kilkoma bankami na podstawie umów dystrybucyjnych, m.in. z Deutsche Bankiem PBC.
Bank, z którym gracz tak znaczący na rynku ubezpieczeniowym jak Aviva rozpocząłby współpracę strategiczną, musi posiadać odpowiednio rozbudowaną sieć placówek i odpowiednio dużą liczbę klientów, a do tego nie posiadać silnych związków z innym towarzystwem ubezpieczeniowym.Ostatnio Aviva nawiązała współpracę w zakresie usługi polecenia zapłaty za składkę ubezpieczenia z Bankiem Pekao należącym do włoskiej grupy UniCredit. Od końca maja klienci Avivy, którzy są jednocześnie klientami banku Pekao i mają tam otwarty rachunek rozliczeniowy, będą mogli uruchomić polecenie zapłaty za polisę przez Internet. Tymczasem Pekao ma kilka milionów klientów i ponad 1020 placówek.
Szef Avivy w Polsce nie potwierdza jednak, że myśli o zakończeniu kooperacji z BZ WBK. – Z sukcesem utworzyliśmy wspólnie towarzystwa ubezpieczeniowe (mowa o BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych i BZ WBK-Aviva TU na Życie – red.). Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować strategiczną współpracę, aby w pełni wykorzystać tę wyjątkową dla obu stron relację biznesową – podkreśla Jankowski. Dodaje, że nowy partner nie musi koniecznie być duży. W jego opinii ważniejsze jest „zrozumienie wzajemnych potrzeb i potrzeb klienta”.