Należąca do Skarbu Państwa spółka Węglokoks otrzymała właśnie wyłączność na rozmowy w sprawie zakupu katowickiego producenta kombajnów górniczych do kopalń. Okres tej wyłączności upływa 18 czerwca – poinformował wczoraj resort.Prywatyzacja katowickiego Remagu rozpoczęła się już w listopadzie 2009 r., kiedy ministerstwo zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie zakupu 85 proc. akcji tej firmy.
Ministerstwo od prawie czterech lat nadzoruje zakład. W 2006 r. przekształcono go z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Wcześniej kilkakrotne próby sprywatyzowania firmy podejmował wojewoda śląski. Bez efektu.
Remag produkuje i serwisuje maszyny oraz urządzenia górnicze, przede wszystkim kombajny chodnikowe (służące do drążenia wyrobisk, a nie urabiania węgla). Produkty Remagu pracują w większości śląskich kopalń, część trafiła również do kopań w Hiszpanii oraz w Wietnamie.
Zakład jest już ostatnią znaczącą firmą produkcyjną z sektora tzw. zaplecza górniczego, której dotychczas nie sprywatyzowano. Dużą część przedsiębiorstw z tej branży kupiły wcześniej trzy prywatne grupy kapitałowe, w tym giełdowe Kopex i Famur.Węglokoks, który jest potencjalnym nabywcą Remagu, podobnie jak on sam w 100 proc. należy do MSP.