W ciągu ostatnich trzech lat wartość finansowania udzielonego przez firmy leasingowe na maszyny rolnicze zwiększyła się sześciokrotnie, a na urządzenia medyczne ponad dwukrotnie. Ten trend nie powinien zmieniać się w ciągu kolejnych lat. - Szacuje się, że wolumen sprzedaży urządzeń medycznych w 2009 r. przekroczył 5,1 mld złotych.
Według prognoz w tym roku wzrośnie do prawie 6 mld zł - mówi Mirosława Blank, kierownik zespołu ds. finansowania urządzeń medycznych BRE Leasing. A dane te nie uwzględniają importu indywidualnego. Nie istnieją nawet szacunki co do jego wielkości.?- Branża leasingowa dobrze postrzega lekarzy, stomatologów i cały rynek medyczny. Uznaje go za stosunkowo bezpieczny do finansowania - mówi Paweł Kopeć, dyrektor zarządzający ds. sieci sprzedaży Raiffeisen-Leasing Polska.
- Widoczny jest stały wzrost zakupów na rynku usług medycznych. Trendowi temu będzie sprzyjać także dalszy rozwój prywatnej opieki zdrowotnej, a ulegnie on przyspieszeniu wraz z wejściem do Polski prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych - dodaje Mirosława Blank.- Branża medyczna jest w Polsce na takim etapie rozwoju, że bez względu na trudną sytuację makroekonomiczną poziom inwestycji jest w niej bardzo wysoki - ocenia Krzysztof Sadowski, dyrektor sprzedaży spółek leasingowych BZ WBK.
Mimo szybkiego rozwoju wciąż jesteśmy na końcu europejskiej stawki pod względem liczby ważnych dla diagnostyki i terapii urządzeń medycznych przypadających na 1000 mieszkańców. - Przykładowo: w Polsce przypada 230 tys. mieszkańców na jeden rezonans magnetyczny i 3,5 mln mieszkańców na jeden PET/CT (pozytonowy tomograf emisyjny - red.), podczas gdy dla Europy Zachodniej jest to odpowiednio 100 tys. i 1 mln mieszkańców - wymienia Tomasz Wilk z Deutsche Leasing Polska.?
Największym impulsem dla wzrostu rynku sprzętu medycznego jest - w najbliższych latach - rozwój prywatnej opieki zdrowotnej. Prywatne centra medyczne, sieci klinik oraz tzw. firmy abonamentowe coraz częściej decydują się też na budowę szpitali i wyposażają je w odpowiednią aparaturę. Także szpitale publiczne kupują i wymieniają sprzęt, co wymuszają również przepisy, które obligują je do spełnienia odpowiednich standardów sanitarnych i technicznych. Dzięki unijnemu programowi "Infrastruktura i Środowisko" w latach 2007-2013 do podmiotów świadczących usługi medyczne trafi nawet 420 mln euro wspólnotowych pieniędzy.