Chodzi o zeszłoroczne problemy z wyceną obligacji strukturyzowanych, które znajdowały się w portfelach DWS Płynna Lokata, DWS Płynna Lokata Plus i DWS Dłużnych Papierów Wartościowych. Towarzystwo zawiesiło wówczas na około tydzień możliwość umarzania jednostek. W efekcie np. posiadacze jednostek DWS Płynna Lokata Plus, zaliczanego do tzw. bezpiecznych, stracili w tym czasie 12 proc.

KNF ma zastrzeżenia zarówno do wyceny papierów (ustawa nakazuje stosować wartość godziwą, gdy brakuje wyceny rynkowej), jak i do zawieszenia wypłat (ustawa mówi, że jest to możliwe, gdy instrument nie może być wyceniony z przyczyn niezależnych od funduszu). Wskazała też na „nierzetelne wyliczenie rekompensat” dla klientów i „nierówne traktowanie uczestników w zakresie wypłaty tych rekompensat”. Z naszych informacji wynika, że odszkodowania otrzymali tylko ci klienci, którzy najbardziej się „awanturowali”.

Przedstawiciele DWS TFI nie udzielili nam komentarza. Jak pisaliśmy, Grupa Deutsche Banku pracuje nad sprzedażą DWS TFI. Osoby z rynku twierdzą, że kara może wywołać falę pozwów klientów o rekompensaty. Takie ryzyko może obniżyć cenę transakcyjną DWS TFI. KNF nałożyła też 300 tys. zł kary na PTE PZU za nieumieszczenie na przekazanych do ZUS listach transferowych członków OFE PZU „Złota Jesień”, którzy w terminie przekazali zawiadomienia o zawarciu umowy z innym OFE. Przez to klienci zmienili fundusz z opóźnieniem.