Do Komisji Nadzoru Finansowego trafiły już pierwsze pytania dotyczące transakcji sprzedaży większości akcji Banku Zachodniego WBK przez irlandzki Allied Irish Banks. - Formalny proces się nie rozpoczął, nie wpłynęła aplikacja dotycząca zgody na przejęcie. Jesteśmy jednak urzędem państwowym i kierowane są do nas różne pytania. Są także te dotyczące procesu akceptacyjnego – stwierdził Andrzej Stopczyński, dyrektor pionu nadzoru bankowego KNF.

KNF każdorazowo musi wyrazić zgodę na zmiany właścicielskie w sektorze bankowym.- Mamy dobrze opisany proces akceptacji tego typu transakcji – sprawdzana jest reputacja przyszłego właściciela, jego zdolność do wsparcia banku po stronie kapitałowej i płynnościowej, a także zamiary biznesowe. Wszystko to jest formalizowane w postaci tzw. zobowiązań inwestorskich. W wielu przypadkach dotyczą one zapewnienia ładu korporacyjnego i utrzymania odpowiedniego charakteru banku – wyjaśnił Andrzej Stopczyński.

Odnosząc się bezpośrednio do przypadku BZ WBK stwierdził: - Ten bank jest bardzo ważny w systemie bankowym. Jako nadzorcy chcemy, aby jego dorobek nie został zaprzepaszczony. W szczególności uniknąć sytuacji aby bank był podzielony sprzedany w częściach.

Jednym z prawdopodobnych scenariuszy jest przejęcie BZ WBK przez PKO BP (taki wariant wspiera Skarb Państwa). Przedstawiciele KNF nie chcieli jasno odpowiedzieć, czy zgodzą się na fuzję obu banków.- Pamiętajmy, że BZ WBK powstał po fuzji i ta fuzja nie wpłynęła na reputację tej instytucji, Z drugiej strony zmiana brandu jest kosztowna i skutki są nieprzewidywalne. Ale decyzja ta związana jest z analizą ekonomiczną, jaką powinien przeprowadzić właściciel– stwierdził Krzysztof Broda, z-ca dyrektora pionu bankowego Komisji.

Przewodniczący KNF Stanisław Kluza przypomniał, że pomysł zakupu BZ WBK przez bank, który otrzymał pomoc finansową od rządu kraju pochodzenia nie będzie przez nadzór dobrze oceniany. – Zastrzeżenie te nie odnosi się to do konkretnego przypadku, ale do zasad – przypomniał szef KNF. Jednym ze starających się o akcje BZ WBK jest francuski BNP Paribas, który skorzystał z rządowej pomocy.