Wpływy Deripaski doszły do polskiej budowlanki

Strabag, regionalny gigant budowlany, działający m.in. w Polsce, ma nowego inwestora. Jest nim Rosjanin Oleg Deripaska

Aktualizacja: 22.02.2017 02:08 Publikacja: 26.04.2007 08:07

Wpływy rosyjskiego krezusa Olega Deripaski sięgną do Polski. Miliarder kupuje 30 proc. udziałów austriackiego Strabaga, jednej z największych firm budowlanych w regionie, obecnej też na naszym rynku. Deripaska zapłaci 1,64 miliarda dolarów za część koncernu z Austrii.

Debiut odwołany

Nowy inwestor w spółce pojawił się w momencie, gdy firma przygotowywała się do debiutu na wiedeńskim parkiecie. Emisja pierwotna zaplanowana była na jesień, ale teraz władze Strabaga rezygnują z wejścia na rynek publiczny. Na razie jeszcze na giełdzie notowana jest spółka zależna działająca w Niemczech, która jest notowana we Frankfurcie. Hans-Peter Haselsteiner, prezes austriackiego koncernu, zapowiedział już jednak, że zostanie ogłoszone wezwanie na jej walory.

Większość przychodów grupy Strabag pochodzi z krajów Europy Środkowej. Działalność w Polsce to 4,6 proc. obrotów austriackiej spółki. Na początku roku koncern kupił u nas spółkę NCC Poland, należącą do szwedzkiego holdingu NCC. Na polskie zakupy Austriacy wyłożyli 110 mln euro.

Nowy nabytek Strabaga specjalizuje się w budowie dróg, a jednym z jego większych projektów jest autostrada A-4. W minionym roku obroty austriackiej firmy w segmencie budownictwa drogowego w Polsce wyniosły 220 mln euro. Jednak Strabag nad Wisłą to nie tylko drogi. Firma ma na koncie wiele projektów związanych z budową centrów handlowych i biurowców, takich jak Galeria Krakowska i lublińska Galeria Orkana czy Topaz w Warszawie.

Wrota regionu otwarte

dla giganta ze Wschodu

Rosyjskiego oligarchę w transakcji reprezentuje holding Basic Element, który zarządza majątkiem miliardera, wycenianym przez magazyn "Forbes" na 16,8 miliarda dolarów. Sam Deripaska uważa, że jego aktywa są warte 21 mld USD. Basic Element to prawdziwe imperium, w skład którego wchodzą spółki surowcowe, energetyczne, metalurgiczne, instytucje finansowe, firmy deweloperskie oraz budowlane. Jednym z najbardziej znanych koncernów Deripaski jest RusAl, największy producent aluminium na świecie.

Trzon budowlanego biznesu miliardera stanowi grupa Razwitie, która kontroluje ponad 30 proc. moskiewskiego rynku oraz aktywnie działa w regionach Rosji. Deripaska planuje wydać 2 mld USD na budowę hoteli i ośrodków wypoczynkowych w Soczi, które może zostać gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 r.

Zdaniem ekspertów, Strabag bardzo skorzysta na nowym akcjonariuszu. - Rosyjski rynek dynamicznie się rozwija. W ciągu czterech lat na budowę domów, dróg i lotnisk zostanie wydane ponad 300 mld USD - szacuje Jelena Miazina, analityk moskiewskiego banku inwestycyjnego Aton. Austriacy już są obecni w Rosji. Na początku miesiąca razem z Deutsche Bankiem Strabag założył spółkę zajmującą się projektami budowlanymi i deweloperskimi w krajach byłego ZSRR.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego