North Coast, dystrybutor żywności importowanej, zapewnia, że nie rezygnuje z przejęcia bankrutującego producenta makaronów. Do 14 maja miał złożyć wierzycielom Malmy propozycję układu, jednak tego nie zrobił. Powodem jest niejasna sytuacja Malmy, która wydzierżawiła "nowej" firmie, Malmie Paście, cały majątek.
Co ważne, "nowa" Malma, mimo ponadrocznej nieobecności marki na rynku, całkiem dobrze sobie radzi.- Płacimy terminowo. Pracujemy na "pełny gaz". W tym miesiącu sprzedaliśmy już 300 ton makaronu. To więcej niż przedtem, gdy Malma jeszcze funkcjonowała. Przygotowujemy się również do rozpoczęcia produkcji pierogów - mówi Mieczysław Stelmach, prezes Malmy Pasta. Dodaje, że firma nie ma problemów ze sprzedażą swoich produktów, mimo braku reklamy.
Tymczasem North Coast uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłaby jak najszybsza upadłość malborskiej spółki. - Jeśli sąd nie ogłosi upadłości Malmy i obecna agonia spółki będzie się przedłużała, marka Malma zniknie zupełnie ze świadomości konsumentów, co będzie jednoznaczne ze śmiercią byłego wiodącego producenta makaronów - mówi Giorgio Pezzolato, wiceprezes North Coast. Firma nie wyklucza złożenia propozycji układowych w przypadku rozwiązania umów dzierżawy. Spółka podkreśla, że zgodnie z prawem upadłościowym, możliwość rozwiązania umów dzierżawy istnieje tylko w przypadku upadłości likwidacyjnej. Dlatego North Coast zrezygnował ze złożenia propozycji układu i teraz chce likwidacji Malmy.
Rafał Terlecki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku, który rozpatruje sprawę upadłości Malmy, podkreśla, że wydając decyzję, sąd bierze pod uwagę dobro firmy - nie może być ona narzędziem walki konkurencyjnej.
North Coast już od ponad roku stara się o przejęcie Malmy. W sfinansowaniu tego zakupu ma mu pomóc grupa Colussi. Już w marcu 2006 r. obie firmy złożyły propozycję przejęcia Malmy bankowi Pekao (największy wierzyciel Malmy). Bank jednak odrzucił ofertę. Potem North Coast próbował "dogadać" się Michaelem Marbotem, właścicielem Malmy. Jak informuje North Coast, "próby te nie spotkały się z zainteresowaniem właściciela Malmy". W tym roku North Coast nabył część wierzytelności spółki i miał zamiar złożyć jej wierzycielom propozycję układu.