Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym średnio o 19,0%. Ich oczekiwania wahają się od 17,0% do 20,5%.
Zdaniem analityków, najważniejszym czynnikiem, który decyduje o nieco niższej niż miesiąc wcześniej, ale nadal bardzo wysokiej dynamice jest coraz lepsza sytuacja finansowa Polaków.
"Lutowe dane, które poznaliśmy do tej pory, pokazały, że gospodarka ani myśli wyhamowywać. Do podobnych wniosków powinna prowadzić publikacja danych o sprzedaży detalicznej, która wzrosła według nas o solidne 18% r/r, pokazując, że w obliczu rosnących wynagrodzeń gospodarstwa domowe łatwo jest skłonić do zwiększonych zakupów" - uważa ekonomistka Raiffeisen Bank Polska Marta Petka.
Również pozostali analitycy są zgodni, że utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika sprzedaży potwierdza coraz lepszą sytuację finansową polskich firm i konsumentów. Dodają jednak także kilka innych czynników, które dodatkowo wspierają sprzedaż.
"Utrzymanie się tempa wzrostu sprzedaży na wysokim poziomie jest związane przede wszystkim z szybkim wzrostem wynagrodzeń oraz aprecjacją złotego sprzyjającą zakupom towarów importowanych, w tym samochodów osobowych oraz odzieży i obuwia. W kolejnych miesiącach bardzo prawdopodobne jest utrzymanie dynamiki sprzedaży detalicznej na poziomie ok. 20% r/r ze względu na dalszy wzrost popytu związany z wysokim tempem wzrostu płac realnych" - tłumaczy główny ekonomista Invest Banku Jakub Borowski.