URE dla ubogich

Naukowcy opracowali dla URE program pomocowy dla ubogich odbiorców energii elektrycznej

Aktualizacja: 27.02.2017 23:54 Publikacja: 08.04.2008 09:47

Urząd Regulacji Energetyki opublikował raport z prac zespołu naukowego, który badał, jak rozwiązać problem wyłączania energii elektrycznej i gazu gospodarstwom domowym, które nie regulują rachunków ze względu na ubóstwo.

Jakie propozycje zawiera dokument? Zakłada m.in., że pomoc w postaci pieniędzy z budżetu państwa rozdzielana będzie na poziomie gminy przez ośrodki pomocy społecznej współpracujące z oddziałami przedsiębiorstw energetycznych.

Program proponuje także, by zapisy gwarantujące ubogim odbiorcom stałe dostawy prądu zawrzeć w prawie dotyczącym energetyki, pomocy społecznej i podatków.

- Propozycja ta jest próbą zagwarantowania dostaw energii elektrycznej lub gazu w stosunku do odbiorców najbiedniejszych, przeważnie znajdujących się na terenach wiejskich - stwierdził Mariusz Swora, prezes URE. - Jest to pierwsza taka próba w Polsce. A trzeba zauważyć, że w krajach europejskich istnieją już regulacje gwarantujące dostawy ubogim - podkreślił Swora.

Prace zespołu naukowego ocenia obecnie specjalna grupa ekspertów URE. Ma ona opracować akty prawne, które zapewnią ubogim nieprzerwane dostawy energii. W pracach grupy uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz resortu pracy, infrastruktury, skarbu, środowiska, finansów, a także UOKiK.

Obowiązek ochrony biednych przed wyłączaniem dostaw prądu i gazu nałożyła na Polskę Unia Europejska, nie określając jednak kształtu takiej pomocy.

W 2006 r. od sieci elektrycznej za niepłacone rachunki odłączono 185 tys. gospodarstw.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego