Do grona dystrybutorów farmaceutycznych, którzy konsolidują branżę, dołączył łęczycki Hurtap. Dzięki nabyciu przez tę firmę 20 proc. udziałów w spółce Organizacja Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych (OPDF) powstała czwarta co do wielkości grupa handlująca lekami w naszym kraju. Z nieco ponad 10 proc. udziałów wyprzedziła giełdowy Prosper (około 9 proc.) czy firmę ACP Pharma (dawniej Orfe; około 8 proc.) należącą do holenderskiej grupy OPG.
Poza Hurtapem OPDF tworzą: Intra z Warszawy, Lubfarm z Lublina, Medicare z Katowic oraz Preska z Wrocławia. Pierwsze trzy mają spory, bo około 10-procentowy, udział w rynkach regionalnych.
Ochrona aptekarzy
Prezes Hurtapu Wiktor Napióra nie chce zdradzić, ile zapłacił za udziały w OPDF. Można szacować, porównując kilka ubiegłorocznych transakcji, że nie więcej niż kilka milionów złotych. Wiadomo, że nie doszło do podwyższenia kapitału, ale łęczycka firma odkupiła papiery od pozostałych hurtowni, które są udziałowcami OPDF. Hurtap nie zamierza zwiększać swojej pozycji w spółce, do której wszedł. - Każdy z udziałowców ma jedną piątą udziałów i tak pozostanie - tłumaczy.
OPDF przypomina swoją organizacją Apofarm, który stał się łupem giełdowych hurtowni - Torfarmu i PGF-u - w 2007 r. Podobnie jak w przypadku Apofarmu, OPDF została stworzona przez hurtowników jako centrala zakupowa zaopatrująca kilka innych firm, po to by obniżyć ich koszty i zwiększyć konkurencyjność u dostawców. Właścicielami Apofarmu i tworzących go hurtowni byli jednak aptekarze, którzy chcieli przeciwstawić się dominacji dużych firm pośredniczących w handlu lekami.