Dzisiaj Rada Ministrów zajmie się programem prywatyzacji na lata 2008-2012. Jego opracowanie wymagało od kierowanego przez Aleksandra Grada sporo wysiłku. Przy dokumencie jest jeszcze sporo do zrobienia. Świadczyć może o tym fakt, że podczas tego samego posiedzenia, na którym rząd zatwierdzi strategię prywatyzacyjną, wydana zostanie uchwała dotycząca dalszych działań poszczególnych ministerstw w sprawie prywatyzacji.
Co z "bankiem narodowym"?
Z naszych ustaleń wynika, że na dzisiejszym posiedzeniu rząd nie zadecyduje jeszcze, co z dalszą prywatyzacją PKO BP. Grad zapowiedział niedawno złożenie do RM wniosku o wydanie decyzji kierunkowej w sprawie dalszych zmian w akcjonariacie PKB BP. Obecnie Skarb Państwa kontroluje 51,49- proc. pakiet akcji banku. Tymczasem jedną z rozważanych opcji jest podniesienie kapitału PKO BP. Trwają więc dyskusje co do wielkości ewentualnej nowej emisji. Chodzi o to, czy Skarb Państwa ma oddać kontrolę operacyjną nad bankiem prywatnym inwestorom, czy nadal utrzymywać jego status jako "narodowy".
Ustawa w modyfikacji
Aby móc zejść z udziałami w PKO BP poniżej 51 proc., ministerstwo skarbu potrzebuje zgody całego rządu. Wynika to z zapisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.