Markets in Financial Instruments Directive (w skrócie MiFID) to oficjalna nazwa trzech unijnych aktów prawnych, które dotyczą wielu kwestii związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego. Między innymi na nowo regulują sposób kontaktu firm inwestycyjnych z klientem. Wprowadzają np. ściślejsze zasady wykonywania zleceń czy informowania o ryzyku. Część unijnych przepisów dotyczy także wewnętrznych spraw domów maklerskich - m.in. nadzoru nad realizacją transakcji.
Polski rząd dość długo przygotowywał stosowne ustawy wdrażające unijne prawo. W efekcie nie udało się wprowadzić MiFID-u w życie przed terminem wymaganym przez Brukselę (listopad 2007 r.). Stosowny pakiet projektów zmian ustaw regulujących rynek kapitałowy utknął w Sejmie. Rząd postanowił jeszcze nanieść korekty. Te zostały przyjęte przez Radę Ministrów dopiero w ostatni wtorek (w formie autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi). Wkrótce zajmie się nimi parlament.
Zmiany w stosunku do stanu obecnego są na tyle poważne, że temat MiFID od wielu miesięcy nie schodzi z ust zarządzających firmami inwestycyjnymi.
Kiedy nowelizacje wejdą w końcu w życie, sporo do powiedzenia będzie miała Komisja Nadzoru Finansowego, która monitoruje przestrzeganie prawa przez podmioty działające na rynku.