Sprzedaż na Węgrzech spada, w Rosji - rośnie

Aktualizacja: 27.02.2017 15:43 Publikacja: 10.05.2008 23:09

39,4 mln euro zysku netto wypracowała w pierwszym kwartale węgierska grupa farmaceutyczna Gedeon Richter. Zarobiła o 42 proc. więcej niż w podobnym okresie 2007 roku.

Do polepszenia wyników największego środkowoeuropejskiego producenta leków przyczyniła się większa sprzedaż w Rosji i innych krajach WNP. Firma pobiera na tym obszarze opłaty od dystrybutorów w euro i w ten sposób ogranicza ryzyko związane z kursami walut. M.in. dzięki temu przychody ze sprzedaży farmaceutyków w Rosji wzrosły o 11 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku i wyniosły 48,7 mln euro. Kierownictwo spółki uważa, że sprzedaż w Rosji uda się w tym roku zwiększyć o około 10 proc.

Korzyści odnoszone z obecności na rynkach krajów byłego ZSRR pomogły spółce zrekompensować stale spadające przychody na Węgrzech. Wartość sprzedaży zmniejszyła się tam o prawie 15 proc.

- Największym problemem naszego kraju jest brak rzetelności pewnych ludzi - stwierdził Erik Bogsch, prezes Gedeona Richtera, odnosząc się m.in. do działań węgierskiego rządu. Ma on władzom za złe wprowadzenie zmian w systemie finansowania służby zdrowia, które sprawiają, że producenci leków muszą sprzedawać produkty podmiotom państwowym po możliwie najniższej cenie. Ponadto rząd opodatkował rok temu handel farmaceutykami.

Udział sprzedaży leków na Węgrzech w przychodach spółki systematycznie spada. W tej chwili wynosi on jedynie 20 proc. Zdaniem prezesa Bogscha, w niedalekiej przyszłości może się on zmniejszyć nawet do 15 proc.

W planach rozwoju spółki coraz większe znaczenie odgrywa nasz kraj. W Polsce grupa Gedeon Richter sprzedała w pierwszym kwartale leki za 21,6 mln euro, o 1,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r. Udział w tym miały dwa przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy farmaceutycznej: GZF Polfa oraz producent leków weterynaryjnych Biowet Drwalew.

W grupie Gedeon Richter ma znaleźć się również Polpharma. Bogsch stwierdził, że wciąż oczekuje na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia polskiej spółki. Pozwolenie, jak się oczekuje, może zostać wydane w czerwcu.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego