Fed i inwestorzy mogą odetchnąć, bo inflacja rośnie trochę wolniej

Aktualizacja: 27.02.2017 14:56 Publikacja: 15.05.2008 09:20

Tylko o 0,2 proc., zamiast spodziewanych przez ekspertów 0,3 proc., wzrosły w kwietniu ceny konsumpcyjne w USA w stosunku do poprzedniego miesiąca. Twórcy amerykańskiej polityki monetarnej, a z nimi inwestorzy, mogą odetchnąć, bo inflacja powoli zaczynała im spędzać sen z powiek.

Przypomnijmy, że po ostatnim posiedzeniu Fedu, na którym amerykańskie stopy procentowe spadły po raz kolejny, bank centralny dość wyraźnie zmienił retorykę - zwrócił uwagę, że inflacja przyspiesza. Odebrano to jako zapowiedź przerwy w redukowaniu kosztów kredytu, nawet mimo wciąż złej sytuacji w gospodarce. Pojawiły się nawet głosy, że jeśli z powodu drożejącej żywności i energii inflacja zaczęłaby jeszcze bardziej przyspieszać, być może Fed musiałby zrobić w tył zwrot i stopy zacząć podnosić.

Po wczorajszym raporcie takie obawy są zdecydowanie mniejsze. Nic dziwnego, że gracze chętnie wczoraj kupowali amerykańskie akcje i obligacje.

Mniej od prognoz wzrosły ceny ogółem, jak i ceny z pominięciem najbardziej zmiennych żywności i energii. Ten drugi wskaźnik, tzw. bazowy, wzrósł o 0,1 proc., zamiast spodziewanych 0,2 proc. Inflacja ogólna liczona w skali roku wyhamowała do 3,9 proc., z 4 proc., a bazowa do 2,3 proc., z 2,4 proc. w marcu.

Zdaniem ekonomistów, na przystopowanie inflacji wpływa spowolnienie w gospodarce. Z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w ostatnich dwóch kwartałach PKB Stanów rósł w tempie tylko 0,6 proc., a w bieżącym może być to już tylko 0,1 proc.

Inflacja od jakiegoś czasu jest globalnym problemem. Jej wzrostu obawia się Bank Anglii. Zgodnie z wczorajszym raportem, ma ona przekraczać na Wyspach limit 3 proc., uznawany przez rząd za bezpieczny, przez "kilka kwartałów".

Bank Anglii, podobnie jak Fed, zdecydował się na redukcję stóp, żeby pomóc swojej gospodarce przezwyciężyć skutki kryzysu. Zwyżka inflacji może jednak zniechęcić go do kolejnych obniżek.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego