Asseco namawia fundusze do zgody na parytet za ABG

WARSZAWA, 15 maja (Reuters) - Asseco Poland SA liczy, że uda mu się sfinalizować połączenie z ABG SA, w którym ma blisko 43-procentowy udział, po zaproponowanym parytecie, mimo że część akcjonariuszy ABG uważa go za niekorzystny, powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes Asseco Adam Góral.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:03 Publikacja: 15.05.2008 17:12

Po fuzji z Prokomem Software SA Asseco przekroczyło próg 33 procent głosów na walnym zgromadzeniu ABG, co obliguje do ogłoszenia wezwania. Aby tego nie robić, firma zdecyduje się najprawdopodobniej przed planowanym połączeniem z ABG odsprzedać pakiet akcji, konkretnie nadwyżkę ponad 33 procent, zapowiedział Góral.

"Nie mamy z rynku sygnałów, że ktokolwiek jest niezadowolony z pomysłu połączenia. Ci, którzy mówią, że chcą korzystniejszego parytetu, jednocześnie chcą bardziej tej fuzji. Mówimy tylko o pieniądzach" - powiedział prezes Asseco.

Niezadowolony z parytetu jest DWS Polska TFI SA, mniejszościowy akcjonariusz ABG. Środowy dziennik Parkiet pisał, że niezadowolony jest prawdopodnie też AIG OFE, inny akcjonariusz ABG.

Asseco Poland motywuje plan połączenia z ABG porządkowaniem grupy. Parytet przewiduje, że akcjonariusze ABG dostaną po 0,09798 akcji Asseco za każdą akcję ABG.

Przeforsowanie fuzji wymaga 80 procent głosów na walnym zgromadzeniu. Asseco wierzy w fuzję nawet przy sprzeciwie części udziałowców i mimo planowanej sprzedaży części akcji ABG, by uniknąć wezwania.

"Najprostsze rozwiązanie to sprzedaż ze względu na wezwanie (ponad) 9 procent ABG, za który weźmiemy gotówkę. Możemy sprzedać ten pakiet komuś, kto chce tej fuzji" - powiedział Góral.

Asseco Poland ma 42,68 procent akcji ABG, pakiet 6,72-procentowy jest w rękach popierającego połączenie firm prezesa ABG Dariusza Brzeskiego, Bogusław Mitura ma 5,43 procent, AIG OFE - 5,91 procent, a DWS Polska TFI SA - 5,26 procent.

(Autor: Paweł Bernat; Redagowała: Marta Filipiak) (([email protected], +48 22 653 9700, Reuters Messaging: [email protected])) lplint

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego