Brak świeżej gotówki

Aktualizacja: 27.02.2017 14:58 Publikacja: 17.05.2008 08:38

Piątkowa sesja, zakończona wzrostem indeksu WIG20 do 3032,89 pkt (+0,53 proc.), dokładnie wpisała się w obraz panującej na GPW niepewności, jaka dominowała w całym tygodniu.

Sama sesja, za wyjątkiem godziny, kiedy były publikowane dane z USA (raporty z rynku nieruchomości i indeks nastroju Uniwersytetu Michigan), też nie była najciekawsza. Podobnie jak w ostatnich dniach, na rynku niewiele się działo, a handel sprawiał wrażenie, jakby jedynym marzeniem inwestorów było dotrwanie do końca notował.

Z tego powodu piątkowa sesja niczego nie rozstrzyga. Tym samym wciąż pozostaje aktualny ten sam katalog szans i zagrożeń dla warszawskiej giełdy.

Niezmiennie podstawowym źródłem optymizmu jest obserwowana od połowy marca poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie, budowana na nadziejach na zakończenie kryzysu finansowego i zdecydowane odbicie amerykańskiej gospodarki w II półroczu br. Jeżeli przyjąć, że opublikowane w piątek, pierwsze od dłuższego czasu dobre dane z rynku nieruchomości w USA, są pierwszą jaskółką nadchodzącego odbicia, to może to być kolejny pretekst do dalszej poprawy nastrojów na światowych giełdach.

Drugim czynnikiem zachęcającym do kupna akcji są wstępne sygnały kupna wygenerowane na wykresach WIG20 i WIG w ostatnich dwóch tygodniach.

Po drugiej stronie barykady mamy natomiast rekordowe ceny ropy i związane z nimi zagrożenie inflacyjne. To obecnie jedyny czynnik, który ma szanse zastopować wzrostową korektę na świecie, a tym samym uderzyć w warszawską giełdę. Ale ropa to nie tylko zagrożenie. To również szansa. Korekta jej cen, która wydaje się coraz bliższa, może zaowocować nową falą optymizmu na giełdach.

Znacznie groźniejszy niż ceny ropy jest obserwowany już od kwietnia brak pieniędzy na GPW. Fundusze inwestycyjne wstrzymują się z dużymi zakupami, zagranicznych graczy jest jak na lekarstwo, natomiast drobni inwestorzy wciąż leczą rany po przecenie z przełomu roku. Jeżeli w najbliższych tygodniach nie pojawi się na GPW świeża gotówka, to o wzrosty będzie naprawdę ciężko.

X-trade Brokers DM

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego