Konsumenci nie dopisali

Aktualizacja: 27.02.2017 14:57 Publikacja: 17.05.2008 08:42

Dane o pogarszających się nastrojach amerykańskich konsumentów zepchnęły w piątek w dół indeksy akcji w Nowym Jorku. Przeszkodziły też w uzyskaniu wysokich zwyżek na giełdach w Europie.

W piątek ukazały się w USA dwa ważne raporty makro. Pierwszy, o liczbie nowych inwestycji budowlanych, został przyjęty dość entuzjastycznie, bo liczba tych inwe-

stycji wzrosła najmocniej od ponad dwóch lat. Cóż z tego, skoro drugie w kolejności dane o zaufaniu konsumentów do gospodarki okazały się dużo gorsze od oczekiwań. Gracze boją się spadku wydatków konsumpcyjnych, które mogłyby pogrążyć gospodarkę. W pierwszym rzędzie uderzyłoby to w sieci markowych sklepów, np. z odzieżą czy obuwiem. Stąd piątkowe spadki cen papierów takich amerykańskich spółek, jak Gap czy Dillard?s. Są one zaliczane do sektora tzw. dóbr dyskrecjonalnych (ich zakupy można ograniczyć, w odróżnieniu od dóbr podstawowych). Już ostatni kwartał nie był dla tego sektora najlepszy - skumulowane zyski jego reprezentantów w S&P 500 spadły o 8 proc.

Nie najlepiej miały się też w piątek firmy finansowe, do czego przyczynili się analitycy Merrill Lynch, obniżając rekomendacje dla kilku regionalnych banków.

Piątkowa wyprzedaż akcji w USA nastąpiła po dwóch dniach zwyżek. Doprowadziły one wskaźnik S&P 500 do nowego kilkumiesięcznego maksimum. W piątek liczono więc na dalszy ruch w górę.

Osiągnięcie nowych szczytów powiodło się za to w Europie Zachodniej. Stało się tak, mimo że pogarszające się nastroje jankeskich konsumentów też odcisnęły tam swoje piętno. Na szczęście poranne zwyżki były na tyle wysokie, że na koniec sesji, po fali wyprzedaży akcji, wciąż coś z nich pozostało. W przypadku niemieckiego DAX-a zysk z sesji wyniósł nawet ponad 1 proc. W piątek chętnie kupowano w Europie m.in. akcje linii British Airways (dobre wyniki finansowe), koncernu British Energy (oferta przejęcia) czy koncernu handlowego Metro (lepsza rekomendacja dla branży).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego