Kolejne rekordy

Aktualizacja: 27.02.2017 13:43 Publikacja: 26.05.2008 10:51

Miniony kwartał ugruntował pozycję banków jako jednej z najmocniejszych fundamentalnie branż na warszawskiej giełdzie. Wzrost 12-miesięcznego zysku netto o 6,2 proc. w skali jednego kwartału to ponad 27 proc. w skali roku. Wskaźnik ROE sięgnął rekordowego poziomu 22,4 proc. Nie licząc IV kw. 2006 r., rośnie on nieprzerwanie w całym przeanalizowanym przez nas okresie 12 kwartałów. Analitycy nie kryją zaskoczenia tym, że banki nadal radzą sobie tak świetnie, mimo zagrożeń takich jak mniejsza dynamika sprzedaży kredytów hipotecznych czy też wzrost kosztów wynagrodzeń. To oznacza, że odpowiedź na pytanie: "kiedy przerwana zostanie dobra passa", kolejny raz odsuwa się w nieokreśloną przyszłość.

Pod wieloma względami liderem sektora pozostaje PKO BP. Bankowy gigant może pochwalić się największym 12-miesięcznym zyskiem netto (prawie 3,2 mld zł). Co ciekawe, duża skala działalności nie przeszkadza mu w śrubowaniu rentowności - ROE przekracza 27,5 proc., co jest rekordem w branży. O tym, że im większe przychody, tym większa rentowność w przypadku banków, przekonuje również fakt, że mniejsze podmioty nie mogą się pochwalić równie wysokimi wskaźnikami, co giganci. ROE dla DZ BP, Fortisu i Nordei odstaje w dół od średniej. Od reguły tej odbiega jednak koncentrujący się na zamożnych klientach Noble Bank, którego ROE niemal dorównuje PKO BP.

Do outsiderów należy m.in. BZ WBK, którego zyski nie były w stanie dorównać dotychczasowym osiągnięciom na skutek załamania koniunktury na giełdzie.

15 spółek w zestawieniu

15 (100 proc.) spółek zwiększyło przychody z tytułu odsetek, prowizji

i opłat

15 (100 proc.) spółek ma zysk netto

Zestawienie uwzględnia spółki:

Bank BPH, Bank Millennium, BOŚ, BRE Bank, BZ WBK, DZ BP, Fortis, Getin, Handlowy, ING BSK, Kredyt Bank, Noble Bank, Nordea, Pekao, PKO BP

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego