Szeroko pojęta branża budowlana należy do najszybciej rozwijających się sektorów. Dzięki temu, że zyski wzrosły w minionym kwartale bardziej niż przychody, rentowność sprzedaży osiągnęła rekordowy poziom 4,2 proc. Ponad dwie trzecie spółek poprawiło wyniki - również pod tym względem branża wypada korzystnie.
Dość symboliczną wymowę ma podwojenie zysków przez Budimex. Spółka ta zaczyna wreszcie pokazywać w sprawozdaniach dynamikę wyników, jakiej oczekiwali od niej inwestorzy już dawno temu. Przypomnijmy, że rok temu akcje Budimeksu kosztowały ponad tysiąckrotność ówczesnych rocznych zysków, co wyrażało oczekiwania na przyszły skok wyników. Mimo że ten skok zaczyna stawać się faktem, to inwestorzy, którzy kupowali akcje w czasie, gdy oczekiwania rynku były najbardziej wygórowane, stracili dotąd połowę kapitału.
Z 12-miesięcznym wynikiem netto równym 31,8 mln zł Budimex dopiero zaczyna wracać do gry. O rolę spółki generującej największe dochody rywalizują natomiast PBG (12-mies. zysk równy 107,7 mln zł) i Polimex-Mostostal (106,8 mln zł).
W branży można znaleźć niemało firm o wyjątkowo wysokich wskaźnikach ROE. Problem w tym, że w wielu przypadkach jest to efekt raczej małych kapitałów własnych niż dużych zysków. To "spadek" po ciężkim dla budownictwa okresie dekoniunktury, kiedy długotrwałe straty prowadziły do uszczuplenia kapitałów.
26 spółek w zestawieniu