W poniedziałek na GPW oczekiwana stabilizacja na minusach

Warszawa, 26.05.2008 (ISB/X-Trade) - Dzisiejsze święto w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii powinno przełożyć się na stabilizację kursów na warszawskiej giełdzie. Będzie to zresztą zjawisko charakterystyczne dla większości pracujących dziś rynków akcji.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:40 Publikacja: 26.05.2008 10:04

Jedyną niewiadomą jest, czy piątkowa przecena na Wall Street, uzupełniona przez dzisiejsze duże spadki na czołowych azjatyckich parkietach (Nikkei -2,3 proc.), przyniesie stabilizację na większych, czy mniejszych minusach. Mając w pamięci zeszłotygodniową słabość polskiego rynku akcji, wydaje się że raczej na większych.

Piątkowa sesja w Warszawie była czwartą kolejną, którą indeks WIG zakończył spadkiem (46573,9 pkt.; -0,94 proc.). Tym samym znalazł się on w dolnej połowie czteromiesięcznej stabilizacji, którą na wykresie dziennym od dołu zamyka styczniowy dołek (44509,36 pkt.), a od góry lutowy szczyt (50193,53 pkt.).

W kolejnych miesiącach zakres stabilizacji indeksu WIG zawęża się. Jeszcze na początku maja, pomimo bardzo słabego kwietnia, można było mieć nadzieję na wybicie górą. Zwłaszcza, że w tym czasie na głównych światowych parkietach koniunktura wciąż się poprawiała po załamaniu z przełomu roku i nic nie zapowiadało szybkiego powrotu mocnych, a przede wszystkich liczonych w tygodniach, spadków.

Ostatnie dwa tygodnie jednak skutecznie pozbawiają złudzeń chyba największych optymistów. W tym czasie zostało zanegowanych większość wcześniej wygenerowanych wstępnych sygnałów kupna. Jeżeli nawet nie traktować tego jako sygnały sprzedaży, to trzeba się liczyć z tym, że obecnie bazowym scenariuszem dla warszawskiej giełdy jest kontynuacja, trwającego od końca stycznia, trendu bocznego. I to bez większych szans na wybicie górą, a rosnącymi szansami na wybicie dołem. To o tyle niebezpieczne, że wybicie dołem z czteromiesięcznej stabilizacji może być dynamiczne. Tak przynajmniej sugeruje analiza techniczna. (ISB/X-Trade).

Marcin R. Kiepas

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego