Przejęcie za ponad 580 mln złotych

Aktualizacja: 27.02.2017 13:45 Publikacja: 28.05.2008 07:22

Central European Distribution Corporation sfinalizowała transakcję nabycia 75 proc. udziałów, które dają jej 49,9 proc. głosów w grupie Whitehall. To działająca w Rosji firma zajmująca się importem i dystrybucją luksusowych alkoholi i win.

Za spółkę, której przychody w tym roku szacowane są na 200 mln USD (ok. 430 mln zł), CEDC zapłaci 271 mln USD (ponad 580 mln zł). To stosunkowo drogo, biorąc pod uwagę np. fakt, że informując kilka dni temu o zamiarze nabycia 40 proc. udziałów w firmie Russkij Alkohol, jednej z największych produkujących wódkę (ok. 500 mln USD przychodów), giełdowa spółka podawała kwotę przekraczającą nieco 156 mln USD (ponad 335 mln zł).

Warto jednak zauważyć, że prognozowana wartość sprzedaży Whitehall na ten rok jest o 15-20 proc. większa w stosunku do 2007 r. W kolejnych latach analitycy spodziewają się podobnej dynamiki, gdyż rynek trunków z segmentu premium jest obecnie jednym z najszybciej rosnących w Rosji. Zwracają też uwagę na wysoką rentowność sprzedaży najdroższych alkoholi.

200 mln USD giełdowa spółka zapłaci w gotówce, którą pozyskała m.in. z marcowej emisji obligacji o wartości 310 mln USD (ok. 670 mln zł). Dodatkowo w pierwszą rocznicę zamknięcia transakcji przekaże na rzecz właścicieli Whitehall jeszcze 16 mln USD. Oprócz tego dostaną oni wyemitowane przez CEDC akcje o wartości 55 mln USD. Warto też zwrócić uwagę, że umowa zawiera opcję kupna pozostałych udziałów przez CEDC, która może zostać wykonana w końcu 2013 r. Jednocześnie amerykańska spółka będzie wówczas miała możliwość wyjścia z inwestycji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Whitehall nadal będzie kierowana przez jej założyciela i dyrektora generalnego Marka Kaouffmana. Utrzyma on pakiet kontrolny głosów oraz zarządzanie całą grupą.

CEDC do tej pory poinformowała o ponad 700 mln USD (ok. 1,5 mld zł), które zamierza w tym roku przeznaczyć na inwestycje w Rosji. To wciąż zdecydowanie mniej niż Amerykanie wydali na rozwój firmy w Polsce. Analitycy spodziewają się więc kolejnych przejęć. Również w dystrybucji. Co prawda, Whitehall ma sieć obejmującą zarówno hurtownie, jak i sklepy detaliczne, ale działa tylko w większych aglomeracjach, głównie w Moskwie.

Na razie nie wiadomo, czy CEDC będzie rozwijać Whitehall, tak aby firma poszerzała asortyment o masowe trunki (obecnie jest wyłącznym dystrybutorem takich marek, jak np. Hennessy, Dom Perignion, Moet & Chandon, Veuve Clicquot) czy raczej pozostawi "elitarny" charakter dystrybutora. Na pewno dobre kontakty handlowe zyska po wejściu do wspomnianej już spółki Russkij Alkohol, która ma najpopularniejszą wódkę w Rosji (Zelenaja Marka).

Wyniki rosną w szybkim tempie

W związku z transakcją w Rosji, CEDC podniosło prognozy wyników finansowych na ten i kolejny rok. W 2008 r. przychody netto powinny wynieść 1,57-1,7 mld USD (3,4-3,7 mld zł, licząc 1 USD po 2,16 zł). Poprzednie szacunki mówiły o sprzedaży rzędu 1,47-1,57 mld USD. Jeżeli chodzi o zysk netto to powinien on wynieść od 2,5 USD (5,4 zł) do 2,65 USD (5,72 zł) na akcję. Wcześniej mówiono o 2,3-2,45 USD na akcję. Obecnie kapitał dzieli się na ponad 41 mln walorów, ale choćby ze względu na emisję w związku z obecną transakcją ulegnie rozwodnieniu. Spółka nie podała na razie, jaką liczbę akcji bierze pod uwagę w swoich szacunkach. Z kolei na 2009 r. zarząd CEDC prognozuje osiągnięcie 1,93-2,03 mld USD przychodów netto oraz 3,5-3,7 USD zysku na jedną akcję.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego