GPW będzie pod wpływem światowych rynków w środę

Warszawa, 28.05.2008 (ISB) - Sesja na GPW w Warszawie ma szansę zacząć się w miarę spokojnie, a kolejne godziny będą zależały od nastrojów panujących na innych rynkach europejskich. Ciągle jednak pozostajemy w tyle, jeśli chodzi o wzrosty za innymi europejskimi parkietami.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:27 Publikacja: 28.05.2008 10:38

Otwarcie na warszawskim parkiecie będzie reakcją na wydarzenia ze światowych rynków. Niezależnie od otwarcia kolejne godziny powinny upłynąć w oczekiwaniu na dane makro, których dzisiaj nie zabraknie.

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się zwyżkami wszystkich indeksów. Na zamknięciu wtorkowej sesji DJIA rósł o 0,5% S&P500 zakończył sesję 0,7 % zwyżką. Nasdaq poszedł w górę o 1,5%.

"Spowodowane to było powrotem inwestorów do gry po poniedziałkowej przerwie. Na uwagę zasługuje taniejąca ropa, która cofnęła się poniżej 130 USD za baryłkę i umacniający się w związku z tym dolar. Do poprawy nastrojów na amerykańskich rynkach akcji przyczyniła się również wiadomość o pierwszym od sześciu miesięcy wzroście sprzedaży nowych domów, odczyt na poziomie +3,3% w stosunku do prognozowanego -1,1% dał sygnał do wzrostów"- uważa Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Wtorkowe wzrosty to prawdopodobnie odreagowanie spadków z ubiegłego tygodnia, kiedy DJIA stracił prawie 4% (500 pkt.), co jest jednym z jego najgorszych wyników w tym roku.

"Wraz ze spadającą ropą taniały inne surowce, które przełożyły się na spadki spółek surowcowych. Spowodowało to, iż rynki azjatyckie radziły sobie dziś w nocy gorzej. Najważniejszy dla rynków europejskich tokijski Nikkei225 zakończył dzień stratą 1,32%, która powoduje, iż giełdy w Europie będą musiały wybierać pomiędzy wzrostami w USA a spadkami w Azji"- ocenił Stebakow.

Dla polskiego rynku ważne będą dwa wydarzenia. O godz. 10. pojawią się dane o dynamice sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Oczekuje się, iż kwietniowe odczyty pokażą - wzrost sprzedaży detalicznej o 13,6% i spadek bezrobocia do 10,6%.

Kolejnym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie kosztu kredytu, który powinien pozostać na aktualnym poziomie 5,75%.

O 14.30 opublikowane zostaną amerykańskie dane o dynamice zamówień na dobra trwałe. Oczekuje się, iż w kwietniu spadły one o 0,7% przy spadku o 0,2%, przy wyłączeniu środków transportu. (ISB)

amo

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego