PGE jest liderem w energetyce

Aktualizacja: 27.02.2017 13:31 Publikacja: 29.05.2008 08:33

Polska Grupa Energetyczna zadebiutuje na GPW prawdopodobnie pod koniec listopada 2008 r. albo na początku 2009 roku. Ostateczną decyzję podejmie Ministerstwo Skarbu Państwa w zależności od rekomendacji doradców prywatyzacyjnych. Planowana jest wyłącznie emisja nowych akcji PGE. Kapitał spółki zostanie podwyższony prawdopodobnie w granicach 10-15 proc.

To, w jakim tempie Skarb Państwa będzie później pozbywał się swoich akcji, nie zostało jeszcze zdefiniowane przez obecną koalicję. Często jednak mówi się, że SP zachowa kontrolę nad grupą kapitałową.

Na obecnym etapie zarząd PGE jest bardzo oszczędny, jeżeli chodzi o ujawnianie szczegółów przygotowań do IPO. Obecnie opracowywany jest prospekt emisyjny spółki. Jak ustaliliśmy, PGE ma już wstępną wersję tego dokumentu, a będzie on modyfikowany w zależności od wyników prac doradców prywatyzacyjnych (są nimi Goldman Sachs oraz UniCredit CA IB), dotyczących sprawozadań finansowych i strategii spółki. Prowadzone są badania due diligence w największych spółkach należących do energetycznego holdingu. Kiedy dokładnie prospekt zostanie złożony w Komisji Nadzoru Finansowego, powinniśmy dowiedzieć się w czerwcu.

Z wycen sporządzonych w ubiegłym roku na potrzeby konsolidacji PGE wynika, że jej majątek jest obecnie wart około 30 mld złotych. Do grupy należy BOT Górnictwo i Energetyka, Zespół Elektrowni Dolna Odra, osiem spółek dystrybucyjnych i cały majątek pozostały po biorących udział w budowaniu holdingu Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. W sumie do PGE należy około 200 spółek.

O skali działalności tego wydobywczo-wytwórczo-dystrybucyjnego holdingu świadczyć mogą jego wyniki finansowe. Według niezaudytowanych jeszcze danych za 2007 rok, przychody spółki przekroczyły 28,3 mld złotych. Rok wcześniej wyniosły one niecałe 16 mld złotych. Tak gwałtowny wzrost obrotów można wytłumaczyć konsolidacją PGE, polegającą na włączeniu do niej spółek dystrybucyjnych. Zysk spółki netto ze sprzedaży ukształtował się wstępnie w 2007 roku na poziomie ponad 3,1 mld złotych, wobec nieco ponad 1,65 mld zł w 2006 r. Na czysto PGE zarobiła w ubiegłym roku ponad 2 miliardy złotych. W 2006 r. wynik ten ukształtował się na poziomie niecałych 1,55 mld zł.

Z giełdy PGE chciałaby wkrótce pozyskać około 3-4 mld złotych. Zaktualizowanej strategii rozwoju spółka na razie nie ujawnia. Wcześniej mówiło się jednak o gigantycznych nakładach na nowe moce wytwórcze. Miałyby one sięgnąć w perspektywie kilkunastu lat nawet 40 miliardów złotych. Paweł Urbański, prezes PGE, potwierdził ostatnio, że zaawansowane są prace nad budową nowego bloku w Elektrowni Opole. Nie wykluczył również potrzeby prowadzenia przez spółkę akwizycji zagranicznych.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego