Koniunktura na kolei

Aktualizacja: 27.02.2017 12:48 Publikacja: 10.06.2008 07:39

Grupa Axtone, producent zderzaków i systemów łączenia wagonów, zapowiada zwiększenie sprzedaży na rynkach zagranicznych. Zarząd przede wszystkim myśli o krajach Europy Zachodniej i Azji. W pierwszym przypadku szczególnie zależy mu na rozszerzeniu prowadzonej działalności w Niemczech, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Spółka obserwuje na tych rynkach boom w przemyśle kolejowym, zwłaszcza w zakresie odnowy taboru.

- To nie tylko efekt drogich paliw, negatywnie wpływających na koszty transportu lotniczego i samochodowego. To również kwestia przeciążenia drogowego systemu transportowego oraz efekt większej dbałości o środowisko naturalne - mówi Marcin Kowalczyk, prezes Axtone.

Zarząd chce też zwiększać sprzedaż na rynkach wschodnich, głównie w Rosji, Chinach, Turcji oraz Indiach.

Grupa kapitałowa właśnie opracowuje nowe rozwiązania w zakresie zderzaków i systemów łączenia wagonów m.in. dla koncernów: Alstom, Bombardier, Vossloh i Stadler. Łącznie na te cele przeznaczy w najbliższych latach kilka milionów euro. Ponadto zarząd planuje przejęcia na rynkach zagranicznych. Przede wszystkim poszukuje takich firm, które pozwolą grupie na zwiększenie asortymentu oferowanych produktów.

Obecnie grupa realizuje inwestycje ze środków własnych i kredytów bankowych. - Zarząd nie wyklucza w przyszłości - w ramach poszukiwania dalszych możliwości finansowania swoich inwestycji - przeprowadzenia oferty publicznej na rynku kapitałowym, ale nie jest to główny cel przyszłych działań - twierdzi Kowalczyk.

Axtone w ubiegłym roku zwiększył przychody ze sprzedaży do ponad 210 mln zł (o 20 proc.). Najwięcej produktów, bo 48 proc., sprzedał w krajach Unii Europejskiej (poza Polską). Około 36 proc. przypadło na rynek krajowy, a 15 proc. na Ukrainę i Rosję.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego