Reklama

Noga z RPP: Wzrost PKB w II kw. 2008 r. powyżej 5,6%, w całym roku 5,4-5,5%

Warszawa, 27.08.2008 (ISB) - Wzrost gospodarczy Polski w II kw. 2008 r. wyniesie ponad 5,6%, które przewiduje resort finansów, wynika ze środowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mariana Nogi. Jego zdaniem wzrost PKB będzie "prawie na pewno" wyższy niż 5,6%, a w całym roku wyniesie 5,4-5,5%.

Aktualizacja: 26.02.2017 14:10 Publikacja: 27.08.2008 17:37

Po odczytaniu przez prezesa NBP, Sławomira Skrzypka komunikatu po posiedzeniu RPP członkowie Rady odpowiadali na pytania dziennikarzy. Główna uwaga skupiła się na problemie wzrostu gospodarczego oraz inflacji.

"W IV kw. 2007 r. wzrost PKB wyniósł 6,5%, w I kw. br. 6,1% i wszyscy czekamy na piątkowy komunikat Głównego Urzędu Statystycznego. Resort finansów oczekuje 5,7-proc. wzrostu, a czerwcowa projekcja inflacji ok. 5,0%. Jednak od tego czasu analitycy NBP zweryfikowali swoje prognozy na 5,6%. Ja uważam, że może to być prawie na pewno 5,6%, a może nawet więcej" - powiedział Noga podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w całym roku oczekuje wzrostu PKB na poziomie 5,4-5,5% wobec przewidywanych przez resort finansów 5,5%.

Członek Rady odniósł się także do problemu wysokiej inflacji. "Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu i może wynieść ok. 5,1%, później drugi nastąpi w grudniu-styczniu, ale raczej nie przekroczy 5,0%. Później zaczniemy schodzić z inflacją i 2,5-proc. cel osiągniemy w połowie 2010 r." - powiedział Noga.

Inflacja konsumencka wyniosła w lipcu 4,8% r/r wobec 4,6% w czerwcu. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Reklama
Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami, RPP utrzymała w sierpniu stopy procentowe na niezmienionych poziomach, choć podtrzymała opinię sprzed miesiąca, według której istnieje zagrożenie tzw. efektami drugiej rundy, a okres powrotu inflacji do celu może ulec pewnemu wydłużeniu. Ponownie nie wykluczyła więc, że niezbędne będzie dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. RPP zwraca jednak uwagę, że obniżające się stopniowo tempo wzrostu PKB i ograniczenie popytu na pracę oraz pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw powinny łagodzić presję płacową, a w konsekwencji także presję inflacyjną.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o PKB za II kw. w piątek, 29 sierpnia, o godz. 10.00. (ISB)

lk/tom

Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Gospodarka
Tradycyjny handel buduje więzi
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama