Złoto. Nie sposób znaleźć nic innego, co byłoby tak samo bezużyteczne, jak i przydatne - tak podsumował wartość tego kruszcu Peter L. Bernstein, autor książki o najbardziej pożądanym metalu szlachetnym świata. Wymowny jest już sam tytuł publikacji Bernsteina "Historia złota. Dzieje obsesji". Dlaczego złoto jest tak pożądane? Odpowiedź wydaje się stosunkowo prosta - jest to najrzadziej występujący metal na świecie. A przecież, gdy jakieś dobro występuje rzadko i równocześnie jest na nie popyt, wówczas jego wartość rośnie.
Ostatnie lata przyniosły taki właśnie gwałtowny wzrost cen złota. W ubiegłym roku ceny kruszcu wzrosły o ponad 30 proc. Jedynie część tej zwyżki można wyjaśnić relacją popytu i podaży. Wzrost cen nie był wspomagany ani przez spadek podaży, ani silny popyt na wyroby jubilerskie.
Złoto jako zabezpieczenie na przyszłość
Czynniki zewnętrzne, takie jak słabość dolara lub poszukiwanie tzw. bezpiecznych przystani (ang. safe haven), są często uznawane za mające istotny wpływ na ceny. Największą trudność podczas analizowania zmian cen powoduje to, że część czynników dobrze działa w teorii, ale nie zawsze znajduje potwierdzenie w praktyce. Przykładowo, gdy dolar znajdował się w trendzie bocznym od listopada 2007 r. do lutego 2008 r., złoto zyskało w tym czasie 136 USD, osiągając rekordowe poziomy. Wydaje się, że nie istnieją argumenty, które mogłyby całkowicie wyjaśnić każdy ruch na rynku złota. W tej sytuacji lepiej zidentyfikować ruchy cen na rynku złota jako problem otoczenia zewnętrznego i tego, czy jest ono przyjazne, czy też wrogie dla inwestowania nie tylko na tym rynku, ale, szerzej, również na parkietach towarowych.
Jednym z kluczowych czynników zewnętrznych mających wpływ na cenę złota jest jego wykorzystanie jako zabezpieczenia przed inflacją. Obawy o wzrost inflacji stanowią jeden z istotnych elementów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Nie ulega wątpliwości, że złoto stanowi dobre zabezpieczenie przed inflacją dzięki jego małym rozmiarom fizycznym, utrzymywaniu wartości jako środka wymiany oraz długiej i uniwersalnej historii jako waluty. Użycie złota jako zabezpieczenia przed inflacją również zmieniało się w czasie.