"Liczba przejęć i fuzji może spaść w najbliższych latach z uwagi na sytuację globalną" - powiedział Szymczak w rozmowie z ISB. Dodał, że duża część wniosków o pozwolenie na koncentrację, jakie otrzymuje urząd, jest składana przez spółki międzynarodowe. Niektóre z nich stanowią element globalnych fuzji.
UOKiK poinformował, że w pierwszej połowie 2008 r. prowadził 115 postępowań w sprawie koncentracji rynku, z czego zakończył 96 (tylko w jednym przypadku - połączenia Multikina i Silver Screen - wydał warunkową zgodę na połączenie, w innych przypadkach zgoda była bezwarunkowa, ani razu nie zakazano przeprowadzenia transakcji).
W całym 2007 r. urząd prowadził 310 postępowań, z czego zakończył 263 i nie wydał żadnego zakazu koncentracji (zgoda obwarowana dodatkowymi warunkami była jedna). W 2006 r. liczba postępowań również wyniosła 310, a zakończonych 267 (w tym jedna odmowa i jedna zgoda warunkowa).
"Spadek liczby postępowań w I połowie tego roku może być mylący i wynikać ze zmiany przepisów. Istotny spadek wniosków o zgodę na koncentrację powinien być jeszcze przed nami" - ocenił Szymczak. Obecnie transakcja polega zgłoszeniu do UOKiK, jeśli biorą w niej udział podmioty, których łączny obrót w roku poprzedzającym rok zgłoszenia wyniósł w Polsce ponad 50 mln euro lub ponad 1 mld euro na świecie.
Z danych UOKiK wynika, że najaktywniejsze pod względem przejęć i fuzji branże to: handlowa (52 wnioski o zezwolenie w 2007 r.), spożywcza (39) oraz przemysł paliwowy, gazowniczy i energetyczny (20).