Brytyjski HSBC Bank postanowił zlikwidować swoją polską spółkę zależną HSBC Bank Polska, a prowadzoną przez nią działalność przenieść do swojego polskiego oddziału. Formalnie odbędzie się to przez połączenie polskiej spółki z brytyjskim właścicielem HSBC Bank, który ma u nas swój oddział. Fuzja jest planowana na końcówkę tego roku.
Zapytaliśmy biuro prasowe HSBC w Polsce m.in. o to, jakie są powody połączenia HSBC Bank Polska z HSBC Bank plc oraz jakie będą konsekwencje tego połączenia dla klientów? Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na te pytania. Prawdopodobnie jednak z punktu widzenia klientów nie będzie żadnej zauważalnej zmiany.
Działająca u nas filia brytyjskiego banku koncentruje się na rynku detalicznym. Natomiast istniejący od kilku lat oddział HSBC prowadzi obsługę dużych przedsiębiorstw.
Brytyjski bank nie jest pierwszym, który w ostatnich latach zadeklarował chęć przeniesienia działalności ze spółki córki do oddziału. Zwykle argumentowano to faktem, że w przypadku oddziału jest mniej kłopotów z pozyskiwaniem finansowania. Ważne jest również to, że oddział może prowadzić działalność w większej skali. Banki nie mogą przekraczać tzw. limitów koncentracji zaangażowania, które jest szacowane w odniesieniu do wielkości funduszy własnych. W przypadku oddziału pod uwagę bierze się kapitały całego zagranicznego banku, spółka córka może uwzględniać wyłącznie swój kapitał, który w przypadku HSBC Bank Polska nie przekracza 200 mln zł (ostatni raz bank prezentował dane kilka miesięcy temu).
Dla HSBC skutkiem przeniesienia działalności do oddziału będzie brak konieczności inwestowania w kapitał polskiej spółki córki. W przeszłości Brytyjczycy kilkakrotnie musieli dokapitalizować HSBC Bank Polska, ponieważ systematycznie przynosił on straty. W latach 2003-2007 łączna strata dochodziła do 80 mln zł. Prezes Janusz Dedo zapowiadał w czerwcu, że w bieżącym roku - w związku z inwestycjami m.in. w nowe placówki - bank również nie wyjdzie na plus.