"Międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto Polski na koniec 2007 r. była ujemna i wyniosła 164,6 mld EUR. Oznacza to, że Polska w stosunku do zagranicy była dłużnikiem netto. Jest to typowa sytuacja dla krajów o otwartej gospodarce, w fazie szybkiego rozwoju, mających deficyt na rachunku bieżącym, które importują znaczne ilości kapitału z zagranicy" - napisał NBP w opracowaniu danych.
W stosunku do poprzedniego roku ujemna wartość międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto pogłębiła się o 38,3 mld EUR, tj. o 30,3%. Relacja międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto do PKB na koniec 2007 r. wyniosła -53,2%. W 2006 r. wskaźnik ten wyniósł 46,4%, - czytamy dalej.
NBP zwraca uwagę, że w ostatnich kilku latach zarówno aktywa, jak i pasywa zagraniczne polskich podmiotów systematycznie rosną.
"Świadczy to o integracji polskiego rynku finansowego z rynkami międzynarodowymi, łatwiejszym dostępie polskich podmiotów do rynków zagranicznych, a także postrzeganiu Polski jako kraju atrakcyjnego dla inwestycji zagranicznych" - napisał bank centralny.
Międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto dla innych krajów naszego regionu w 2007 r. była również ujemna, a jej relacja do PKB wahała się od -99,7% dla Węgier do -36,4% dla Czech. W porównaniu z tymi krajami relacja ta dla Polski kształtuje się na średnim poziomie, podał także NBP.