Sejm przyjął w piątek rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych, który wprowadza tzw. upadłość konsumencką. Zmiany te wprowadzają możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Rząd przyjął ten projekt już w lipcu bieżącego roku.
Z rozwiązania tego będzie można korzystać raz na 10 lat, jeśli zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika. Projekt przewiduje, że może chodzić głównie o m.in. wypadki losowe, przewlekłe choroby czy niezawinioną utratę pracy.
O ogłoszeniu upadłości będzie decydował sąd, on też ustali plan spłaty wierzytelności. Okres spłat nie powinien być dłuższy niż pięć lat, jednak może być przedłużony o kolejne dwa lata. Jeśli sytuacja materialna dłużnika się poprawi, sąd może zadecydować o zwiększeniu zakresu tych spłat. Stanie się tak tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, tzn. w przypadku otrzymania darowizny, spadku czy wygranej w grach losowych. W okresie spłat wierzytelności nie będzie można robić zakupów z odroczonym terminem płatności lub na raty. Opłata za wszczęcie postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie niższa niż dla przedsiębiorców i wyniesie 200 złotych.
PAP