Lepiej mogą zachowywać się natomiast notowania PGNiG – wynika z rekomendacji domów maklerskich. Oczekiwane zyski z wydobycia gazu i ropy w Norwegii czynią w ich opinii spółkę atrakcyjnym celem inwestycyjnym. Na razie jednak PGNiG zanotował zapewne największy spadek zysku netto wśród firm z WIG20. Topniejące profity to w dużym stopniu efekt drożejącego gazu importowanego przez koncern. Zdaniem analityków Domu Maklerskiego Millennium jego cena wzrosła o 39 proc. (rok do roku).
Ze znacznie gorszym wynikiem niż przed rokiem będzie musiał zmierzyć się Polnord wchodzący w skład mWIG40. Jego zyski spadły aż o 88 proc. W omawianym okresie spółka nie ukończyła inwestycji i nie przekazywała części mieszkań klientom, co musiało odbić się na wynikach.
Pomimo gorszych rezultatów analitycy pozytywnie patrzą w przyszłość deweloperów. Prognozują, że ten rok przyniesie wzrost sprzedaży mieszkań, co powinno zwrócić uwagę inwestorów na przedstawicieli tej branży.
[srodtytul]Nie najlepsze perspektywy dla sektora budowlanego[/srodtytul]
Bardzo różnie mają się reprezentanci sektora budowlanego. Przychody PBG wzrosły o 40 proc. w IV kwartale, ale już sprzedaż Polimeksu-Mostostalu spadła o 25 proc. Przyszłość tej branży jest jednak bardziej jednoznaczna. Eksperci szacują, że w 2010 roku finansowanie publiczne było odpowiedzialne za około 43 proc. produkcji budowlano-montażowej. Kolejne 20 proc. sprzedaży pochodziło z sektorów energetyki i chemii, w większości kontrolowanych przez Skarb Państwa. Te czynniki zdaniem analityków nie wpływają korzystnie na perspektywy sektora. W 2011 r. spodziewane jest ograniczenie przez rząd i samorządy finansowania nowych inwestycji, co objawiać się będzie spadkiem liczby ogłaszanych przetargów publicznych. Przychody z budowy nowych bloków energetycznych pojawią się w wynikach przedsiębiorstw dopiero od 2013 r.
Na zwyżki może liczyć branża IT. Rynek ten ma w tym roku wzrosnąć o 5–7 proc. Motorem napędowym mają być przedsiębiorstwa prywatne oraz gospodarstwa domowe. Zleceń powinna dostarczyć też administracja państwowa, na czym może skorzystać Asseco Poland. W IV kwartale o 8 proc. poprawiło wynik netto oraz zwiększyło przychody o 4 proc.