Z prawnego punktu widzenia grupa kapitałowa tworzona jest z odrębnych prawnie podmiotów gospodarczych, powiązanych wzajemnie kapitałowo, ale również bardzo często osobowo, utworzonych do realizacji wspólnego celu gospodarczego.
Prawo podatkowe poza szczególnymi zapisami przepisów prawa przewidzianymi dla podatkowej grupy kapitałowej, nie przewiduje szczególnych uregulowań „ułatwiających” realizację założonych w ramach całego organizmu, jakim jest grupa kapitałowa, wspólnych celów gospodarczych. Wręcz przeciwnie stara się stać na straży, aby istniejące powiązania kapitałowe czy osobowe pomiędzy poszczególnymi członkami grupy kapitałowej nie wpłynęły na uchylanie się od obciążeń podatkowych. Dokonuje tego w szczególności poprzez: weryfikację cen transakcyjnych pod kątem rynkowej ich wartości, nałożenie na podatników dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych opisujących prawa i obowiązki stron transakcji z podmiotami powiązanymi oraz wybraną i zastosowaną metodę kalkulacji ceny, ale również poprzez badanie czy transakcje faktycznie miały miejsce, a poprzez wystąpienie do sądu powszechnego również badania rzeczywistego charakteru i treści czynności prawnej.
Wskazane powyżej, możemy powiedzieć „obostrzenia” w zakresie weryfikacji transakcji z pomiotami powiązanymi nie oznaczają bynajmniej, iż rozsądne i zgodne z prawem planowanie działań już na etapie tworzenia struktur holdingowych, jak i podczas ich dalszego funkcjonowania ma być nastawione na unikanie transakcji z podmiotem powiązanym czy też takie ich realizowanie, które zakładać będzie istnienie „bezpiecznych z fiskalnego punktu widzenia” wysokości obciążeń podatkowych. Jak słusznie zostało stwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31.01.2002 r. (I SA/Gd 771/01) „istotą działalności gospodarczej jest maksymalizacja zysków, a nie zobowiązań podatkowych”. Stąd planowanie i budowanie polityki transakcji realizowanych w ramach grupy służyć ma ograniczaniu ryzyka podatkowego przy jednoczesnym założeniu realizacji oczekiwanych celów biznesowych. Pisząc o planowaniu, mam tu na myśli z jednej strony określenie zapotrzebowania oraz funkcji, jakie mają być realizowane w grupie kapitałowej poprzez poszczególnych jej członków przy jednoczesnej analizie sytuacji podatkowej każdego z członków (np. fakt istnienia wysokich strat podatkowych z lat ubiegłych, rezydencji podatkowej spółek z grupy), z drugiej strony niezbędnym jest jasne określenie oczekiwanych celów i korzyści zarówno na poziomie członków grupy, jak i samych właścicieli całej struktury holdingowej.
Dokonując umiejętnego i zgodnego z prawem zaplanowania transakcji transferu kapitału, aktywów, w tym wartości niematerialnych i prawnych, transferu usług, z jednej strony jesteśmy w stanie osiągnąć efekt synergii, zapewniając realizację wszystkich oczekiwanych zadań w grupie przy jednoczesnej minimalizacji kosztów, w tym podatkowych.
Przykładem może być chociażby transakcja transferu kapitałów dokonywana poprzez udzielanie pożyczek dokonywanych w ramach grupy kapitałowej. Jest to rozwiązanie, które z jednej strony może być jedyną drogą uzyskania finansowania zewnętrznego, w sytuacji, w której dany podmiot ze względu na sytuację finansową nie ma szans na uzyskanie finansowania w postaci kredytu bankowego, z drugiej jednak strony jest również metodą na zwrot z kapitału dla spółki dominującej, w sytuacji, gdy spółka zależna jest spółką produkcyjną generującą dochody, które z racji występowania kosztu podatkowego w postaci zapłaconych odsetek zmniejszają podstawę opodatkowania. Dodatkowa korzyść podatkowa wynika z braku podatku od czynności cywilnoprawnych dla transakcji pożyczek udzielanych przez wspólnika spółce kapitałowej, a fakt usytuowania spółki dominującej w kraju, z którym Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w którym efektywne opodatkowanie jest mniejsze, powoduje, iż realne koszty podatkowe całej transakcji są minimalne, przy jednoczesnym spełnieniu celu podstawowego, jakim jest dostarczenie kapitału.