Dniem wypłaty dywidendy, w postaci praw do akcji, będzie 19 września 2011 r. – podało CEDC w komunikacie. Uchwałę o wypłacie dywidendy w takiej formie podjęła rada dyrektorów.
Rozwodnienie akcjonariatu
Ważność praw wygasa 6?września 2021 r. i początkowo, jak wyjaśnia spółka, będą reprezentowane przez dokumenty akcji lub wpisy w ich rejestrze. Na wymianę praw na akcje rada dyrektorów CEDC zdecyduje się tylko wówczas, gdy pojawi się inwestor lub grupa inwestorów posiadających 10 proc. udziałów w spółce (w komunikacie nazywa ich nabywcą), którzy nie będą chcieli z nią współpracować.
Czytaj komentarz: Zatruta pigułka metodą obrony CEDC przed wrogim przejęciem
Wprowadzając nowe akcje na rynek, spółka doprowadzi do rozwodnienia akcjonariatu i automatycznie zmniejszy udziały niechętnego do współpracy inwestora. Jego prawa do objęcia nowych papierów, które przejmie wraz z kupionymi na rynku walorami, zostaną bowiem unieważnione – wynika z raportu CEDC.
Takie rzeczy tylko w USA
Dariusz Harbaty, radca prawny w kancelarii Linklaters, wyjaśnia, że wprowadzenie rozwiązania, na które zdecydowało się CEDC – spółka zarejestrowana w USA – na gruncie prawa polskiego byłoby niemożliwe. Uchwałę o wypłacie dywidendy podejmuje bowiem u nas walne zgromadzenie akcjonariuszy. Harbaty zwraca też uwagę, że z naszymi przepisami kłóci się również pozbawienie akcjonariusza, który objąłby co najmniej 10-proc. pakiet udziałów, prawa do objęcia nowych walorów.