Niektóre firmy typowane były zarówno jako spółki, w które warto zainwestować, jak i takie, których lepiej się wystrzegać. W obydwu zestawieniach znalazły się chociażby Grupa Lotos i Jastrzębska Spółka Węglowa. Także w ramach tej samej branży zdarzały się przedsiębiorstwa zaliczane do różnych grup. Na podstawie otrzymanych przez nas wyników da się jednak również sformułować pewne uogólnienia.
Górnictwo da zarobić
Dużą popularnością wśród analityków cieszą się przede wszystkim producenci węgla (Bogdanka, JSW i Sadovaya) oraz maszyn górniczych (Kopex i Famur). Pierwszej grupie sprzyjają wysokie ceny węgla, które zdaniem analityków będą się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Spadająca produkcja oraz brak zapasów węgla energetycznego sprawią, że kopalnie będą mogły negocjować wysokie ceny sprzedaży. Producentom maszyn górniczych sprzyja z kolei osłabienie złotego, dzięki czemu rośnie ich konkurencyjność na zagranicznych rynkach. Korzystają ponadto na tym, że polskie kopalnie generują zyski, dzięki czemu mogą sobie pozwolić na inwestycje.
pięciu
specjalistów uznało, że w tym półroczu inwestorzy powinni wystrzegać się akcji PGNiG i Petrolinvestu. Firmy te są najgorzej odbierane przez analityków
Wysoko w naszym zestawieniu znalazło się też Rafako. Analitycy podkreślają, że spółka jest jedynym producentem dużych kotłów w Europie i dlatego powinna mieć zapewniony udział w dużych inwestycjach energetycznych w Polsce. Mimo oczekiwania na rozpoczęcie tych przedsięwzięć, wciąż sporo negatywnych opinii towarzyszy spółkom budowlanym, zwłaszcza z dużym udziałem drogownictwa. Pojawiają się jednak pierwsze opinie, że branża najgorsze ma już za sobą.
Dużo negatywnych głosów otrzymały też spółki gazowe, paliwowe i energetyczne. Eksperci wyjaśniają, że niekorzystna polityka Urzędu Regulacji Energetyki będzie ciążyć na wynikach PGNiG. Rafineriom nie będą służyć utrzymujące się na zbliżonych do dotychczasowych poziomach marże rafineryjne. Na negatywne postrzeganie firm energetycznych wpływ ma natomiast oczekiwany spadek dynamiki zysków oraz zużycia energii.