Podczas pierwszej sesji w kwietniu 1991 r. na GPW notowane były akcje pięciu firm. Dziś jest ich 436. Do tego należy dodać 418 spółek z NewConnect. Te liczby robią wrażenie. Jednak świadomość inwestycyjna Polaków wciąż pozostawia wiele do życzenia – takie wnioski płyną z analizy wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Banku przez Instytut Homo Homini, jak również z corocznego raportu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Okazuje się, że Polacy kierują się w podejmowaniu decyzji przede wszystkim własnymi analizami (62 proc.) i wyczuciem (57 proc.). Zaledwie 14 proc. badanych wybrało odpowiedź „kieruję się rekomendacjami mojego biura/maklera". Niepokoić może, że niewiele niższy odsetek Polaków (11?proc.) wskazał na „podpowiedzi na blogach i forach internetowych".
Giełda nie dla kobiet
Niemal dwie trzecie Polaków twierdzi, że zna skrót WIG, i wie co on oznacza. Jednak nazwę tę prawidłowo rozszyfrowało zaledwie 29 proc. badanych. Znacznie lepiej wypadli mężczyźni niż kobiety.
Nie powinno to dziwić. Ze statystyk ewidentnie wynika, że gra na GPW to męska domena. Inwestować próbowało prawie 18 proc. mężczyzn i tylko 7 proc. kobiet. Okazuje się też, że mężczyźni są większymi optymistami. W badaniu DB pytano, jaki może być rezultat inwestowania na giełdzie. Prawie 76 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „raz można zyskać, raz stracić". Opcję „można stracić" wybrało 12,4 proc. kobiet. Wśród mężczyzn odsetek takich wskazań był niższy o 1,7 pkt proc., natomiast odsetek odpowiedzi „można zyskać" był o 2,4 pkt proc. wyższy niż u kobiet.
Problem z dywersyfikacją
Okazuje się, że jakiekolwiek doświadczenie z inwestycjami na giełdzie ma zaledwie ok. 12 proc. Polaków. Jednak mimo niesprzyjającej koniunktury niemal co piąty Polak myśli o zainwestowaniu w najbliższym czasie. Odsetek odpowiedzi mocno się różni w zależności od grupy wiekowej. Wśród Polaków w przedziale 35-44 lat na giełdzie inwestować zamierza aż 31 proc., a w grupie 25-34 jest to prawie 24 proc. Średnią zaniża najmłodsza grupa, czyli dorośli do 24. roku życia (ok. 10 proc.).