BZ WBK pobił prognozy

W drugim kwartale BZ WBK SA pobił oczekiwania analityków, zwiększając zysk netto rok do roku o 10 procent do 419 milionów złotych, bo silnie poprawił wynik odsetkowy, szybciej tnąc oprocentowanie depozytów niż kredytów, powiedzieli analitycy.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:07 Publikacja: 30.07.2013 10:02

BZ WBK pobił prognozy

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Zawisza GZ Grzegorz Zawisza

Analitycy oczekiwali po trzecim na rynku pod względem aktywów banku wyniku netto na poziomie 361 milionów. Sądzili, że koszty fuzji z Kredyt Bankiem SA, do której doszło na początku roku, obniżą wynik rok do roku. Tak się jednak nie stało.

"Wzrost zysku netto jest przede wszystkim zasługą zdecydowanej poprawy wyniku odsetkowego. Bank obniżał oprocentowanie depozytów szybciej niż kredytów" - powiedział analityk DM IDM SA Michał Sobolewski.

"Szczególnie widoczne stało się to w przypadku klientów Kredyt Banku, z którym się połączył. Kredyt rok wcześniej dużo płacił za depozyty, bo ograniczył finansowanie od spółki matki - teraz oprocentowanie tych depozytów mocno spadło" - dodał.

Analitycy sądzą, że kurs Banku Zachodniego WBK będzie się we wtorek zachowywał lepiej od innych spółek, bo wyniki okazały się lepsze od oczekiwań.

Wynik z tytułu odsetek wzrósł w drugim kwartale do 798 milionów złotych z 572 milionów rok wcześniej, przebijajac oczekiwania na poziomie 762 milionów.

Wynik z opłat i prowizji wzrósł do 446 milionów złotych z 341 milionów rok wcześniej i okazał się zgodny z prognozami rynkowymi opiewającymi na 441 milionów.

Podobnie stało się z rezerwami, które osiągnęły 200 milionów złotych wobec 140 milionów rok wcześniej i 203 milionów oczkiewanych przez analityków.

W całym pierwszym półroczu zysk netto spółki należącej do hiszpańskiego Santandera, największego banku strefy euro, wzrósł do 793 milionów złotych, podczas gdy średnia prognoz domów maklerskich opiewała na 741 milionów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego