Od początku roku kruszec staniał o 18 proc., a za jego uncję płacono w środę 1366 USD. Średnia prognoz analityków zebrana przez agencję Bloomberga mówi, że na koniec roku uncja będzie kosztowała 1295 USD, ale w długim terminie cena znowu ma rosnąć. Jak dużo pieniędzy warto więc zainwestować w złoto?
Alternatywny pieniądz
Zdania wśród ekspertów są mocno podzielone. Są rynkowi guru, tacy jak Peter Schiff, którzy twierdzą, by w złoto inwestować jak największą część portfela. Są też i tacy jak Warren Buffett, który nazywa inwestowanie w złoto głupotą. Campbell Harvey i Claude Erb, ekonomiści z Duke University, wskazują, że w krótkim i średnim terminie cena złota może być bardzo zmienna i sugerują, by stanowiło ono jakieś 2 proc. portfela.
Amerykańska firma badawcza Ibbotson Associates radzi, by złoto (oraz inne szlachetne metale) stanowiło 7,5 proc. portfela w przypadku strategii konserwatywnej, a 15,7 proc. – agresywnej. – W przypadku inwestycji o charakterze spekulacyjnym należy z pewnością zapomnieć o sloganach mówiących o „bezpiecznej przystani” i traktować złoto jak każdy inny instrument w portfelu, stosując się do zasad dywersyfikacji ryzyka.
Zatem nakład finansowy na pozycje w złoto nie powinien przekraczać 10–20 proc. portfela – mówi „Parkietowi” Maciej Leściorz, specjalista rynku CFD i forex w City Index. – Nie warto podawać konkretnego odsetka, bo ilość złota w portfelu powinna zależeć od wielu czynników, choćby od naszej wiary w „system”. Jeśli spodziewamy się zaostrzenia kryzysu, będziemy mieć więcej złota w portfelu. Nie traktowałbym zresztą złota jako inwestycji. To po prostu pieniądz, którego banki centralne nie mogą zniszczyć za pomocą inflacji – wskazuje Ronald Stoeferle, analityk z Raiffeisena.
Koszt wejścia na rynek
Jaką minimalną ilość pieniędzy należy zainwestować w złoto, by przyniosło to efekty? Jeśli zależy nam na inwestycji długoterminowej, analitycy radzą poświęcić na nią minimum kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku spekulacji w krótkim i średnim terminie dobrym wyborem mogą być kontrakty CFD. W tym przypadku ze względu na zastosowanie dźwigni inwestycja może się zaczynać nawet od 100–200 zł. [email protected]