Analitycy mówiąc o sektorze mają na myśli 7 banków: PKO BP, Bank Pekao, mBank, ING BSK, Bank Handlowy, Bank Millennium, GNB.

Zdaniem autorów prognozy wyżej wymienione banki były w IV kwartale pod presją spadku marży odsetkowej. Zysk netto sektora w IV kwartale ma wynieść 2,3 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 2,7 mld zł. DM Banku BPS uważa, że spadające rynkowe stopy procentowe widoczne były w wynikach banków już w III kwartale.

Głównym czynnikiem który popchnął mocno w dół marże odsetkowe w IV kwartale, była asymetryczna obniżka stopy lombardowej w październiku. Zdaniem analityków, najmniejszą presję na marżę odczują ING oraz mBank, natomiast największą Bank Handlowy, PKO BP oraz GNB. Z drugiej strony w kolejnych kwartałach można się spodziewać znacznie mniejszej presji na marże (nawet przy symetrycznej obniżce stóp o 25 p.b.), która może być wyrównana spodziewanym wzrostem wolumenów kredytowych. Dodatkowo DM Banku BPS jest zdania, że nieznaczna sezonowa poprawa wyniku prowizyjnego, będzie zniwelowana przez dalszą presję na przychody kartowe z tytułu interchange (PKO BP i mBank odczują pełny efekt obniżki). Ewentualnych efektów zmian w tabelach opłat i prowizji banków, czy też zmian w kartowych programach lojalnościowych, można się spodziewać dopiero w I kwartale 2015 r., gdzie również widoczna będzie dalsza obniżka opłaty interchange (przez co najmniej 2 miesiące) z 0,5 proc. do 0,2 proc. w przypadku kart debetowych i 0,3 proc. w przypadku kredytowych. Według obliczeń analityków najmniejszy spadek zysku netto zanotują mBank (-1,3 proc. q/q) oraz Bank Pekao (-1,2 proc. q/q).

Mimo, iż analitycy preferują banki, gdzie presja na marżę odsetkową jest mniejsza, wybierają Bank Pekao, ze względu na relatywnie niewielką ekspozycję na kredyty denominowane we franku oraz wyższą spodziewaną dywidendę.

Autorzy prognozy nie spodziewają się natomiast znacznego wzrostu niespłacalności kredytów denominowanych we franku (według ich wyliczeń osłabienie złotego o 20 proc., przy jednoczesnym spadku LIBOR-u franka o 90p.b. prowadzi do wzrostu raty o ok. 5 proc.-6 proc., a zakładając obniżenie spreadu walutowego wzrost ten będzie praktycznie niezauważalny). Prognoza została wydana 29 stycznia przez DM Banku BPS.