Tak niskiego oprocentowania kredytów nie było nad Wisłą nawet w czasie boomu kredytowego.
Liczby mówią same za siebie. Oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego spadło z 12,6 proc. w maju 2014 r. do 8,8 proc. obecnie. Zadłużanie się na cele mieszkaniowe wiąże się z oprocentowaniem w wysokości 3,6 proc. wobec 4,6 proc. przed rokiem. Na tanim kredycie korzystają również firmy. Pożyczając pieniądze, zapłacą one odsetki w wysokości 3,6 proc. wobec 4,7 proc. rok wcześniej.
Spadające oprocentowanie to oczywiście pochodna obniżki stóp procentowych. Po październikowej i marcowej redukcji są one najniższe w historii.
4,8 proc. wynosi obecnie średnie oprocentowanie kredytu w Polsce (bez opłat i prowizji).
Zdaniem Mikołaja Fidzińskiego, analityka Comperii.pl, do czasu podwyżki stóp procentowych nie powinno dojść do bardziej widocznych trendów spadkowych lub wzrostowych. – Oczywiście poszczególne banki zawsze będą modyfikowały swoje oferty, ale ogólnie najbliższe miesiące powinny być stabilne. Dziś średnie oprocentowanie nominalne pożyczek gotówkowych w bankach (na 5 tys. zł na rok) wynosi 8,3 proc. i ma lekką tendencję spadkową. Marże kredytów hipotecznych też są raczej stabilne, więc do momentu podwyżki WIBOR oprocentowanie będzie rekordowo niskie – stwierdza.