Ważną rolę edukacji podkreślali wszyscy eksperci podczas panelu poświęconego oszczędzaniu millenialsów (pokolenie urodzone w latach 1980–1995). W tym obszarze mocno aktywny jest PKO BP, który od kilku lat prowadzi odnowioną i cyfrową już wersję Szkolnych Kas Oszczędności. – Pozwalają zakładać konta i uczyć najmłodszych oszczędzania dzięki oprocentowaniu – mówił Rafał Madej, dyrektor departamentu produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych PKO BP. Samemu bankowi natomiast daje możliwość pozyskania w przyszłości dorosłych już klientów.
Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, zwrócił uwagę na wyniki badań fundacji, z których wynika, że regularnie oszczędza dziś zaledwie 16 proc. Polaków, a 43 proc. przyznaje, że tylko od czasu do czasu udaje im się odłożyć jakąś kwotę.
Na niewielką skłonność do oszczędzania (szczególnie z myślą o emeryturze) wskazuje niewielka, choć rosnąca, popularność Indywidualnych Kont Emerytalnych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. A oszczędzać warto także z innych powodów. – Od stycznia wkład własny wymagany do otrzymania kredytu hipotecznego wzrósł do 15 proc., warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu tej kwoty – dodał Marcin Krasoń, analityk Home Broker.