W III kwartale zysk netto Pekao wyniósł 521 mln zł (-15 proc. r/r, -25 proc. kw./kw.) i był 8 proc. powyżej konsensusu. Lepszy od oczekiwań zysk netto to efekt niższej efektywnej stopy podatkowej (15 proc.). Niższe koszty (-2 proc. vs. konsensus) oraz nieznacznie wyższy wynik odsetkowy (+1 proc. vs. konsensus) zostały skompensowane przez wyższe rezerwy oraz słabszy wynik z opłat i prowizji (odpowiednio +4 proc. oraz -2 proc. vs. konsensus).
- Wyniki Pekao oceniamy neutralnie. O ile zysk netto zaskoczył pozytywnie, to było to efektem niższej efektywnej stopy podatkowej. Zysk brutto był p 3 proc. powyżej naszych oczekiwań. Pozytywnie zaskoczyły koszty (2 proc. poniżej konsensusu), ale nieco wyższe od oczekiwań było saldo rezerw, słabszy był też wynik z opłat prowizji. Uwagę zwraca duży spadek przychodów prowizyjnych z tytułu kredytów i pożyczek, ale w ujęciu kwartalnym w naszym przekonaniu wynika to z sezonowości, tym bardziej, że II kwartał był wyjątkowo mocny na tej linii. Po zamykaniu nisko marżowych ekspozycji w ostatnich kwartałach, książka kredytów odbudowuje się bardzo powoli - komentuje Michał Fidelus, analityk Vestor DM.
- Oczekujemy neutralnej reakcji rynku. W naszym przekonaniu prezentowane wyniki mają jednak obecnie drugoplanowe znaczenie dla Pekao – w najbliższym czasie kluczowa dla notowań banku będzie decyzja głównego akcjonariusza dotycząca potencjalnej sprzedaży udziałów w banku - dodaje Fidelus.
Wynik odsetkowy wzrósł o 7 proc. r/r (3 proc. kw./kw.) i był zgodny z oczekiwaniami (1 proc. powyżej). Marża odsetkowa wzrosła do 2.78 proc. z 2.73 proc. w II kwartale oraz 2.54 proc. w III kwartale rok temu głównie na skutek wzrostu rentowności na aktywach (3.44 proc. vs. 3.37 proc. w II kwartale oraz 3.31 proc. w III kwartale rok temu). Koszty finansowania wzrosły do 0.77 proc. z 0.74 proc. w II kwartale (oraz vs. 0.87 proc. w III kwartale rok temu).
Powolna odbudowa wolumenów kredytowych. Kredyty netto spadły o 2 proc. r/r, ale wzrosły o 1 proc. kw./kw. po 2 proc. wzroście kw./kw. (-1 proc. r/r) w II kwartale. Depozyty spadły o 1 proc. r/r, 0 proc. kw./kw.) vs. odpowiednio +1 proc. r/r oraz +4 proc. kw./kw. w II kwartale.