Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump podczas niedawnej podróży na Bliski Wschód spotkał się m.in. z księciem Mohammedem bin Salmanem, saudyjskim następcą tronu. Dobre relacje łączyły ich już w pierwszej kadencji Trumpa. Fot. REUTERS/Brian Snyder
Niedawna wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie była niejako zaprzeczeniem teorii o „szybko spadającym” znaczeniu Stanów Zjednoczonych na świecie. Trump został przyjęty w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze z niesamowitym blichtrem, iście po królewsku. Bogate arabskie monarchie pokazały, że wciąż uznają, że prezydent USA to prawdziwy „rais” (arab. szef), dysponujący autentyczną siłą i potrafiący kształtować przyszłość Bliskiego Wschodu, a przynajmniej uznały, że warto w ten sposób Trumpa przedstawiać. Amerykański prezydent podjął podczas tej podróży ważną decyzję o normalizacji stosunków USA z Syrią, w tym o zniesieniu nałożonych na nią sankcji. Snuł także wizję ułożenia pokojowych relacji z Iranem. Nie przyjechał jednak do bliskowschodnich monarchów tylko na rozmowy polityczne. Udało mu się zawrzeć z nimi wielkie, bardzo lukratywne kontrakty, dotyczące m.in. rozwoju technologii sztucznej inteligencji, zakupów uzbrojenia i samolotów pasażerskich. To może sygnalizować również głębszą przebudowę relacji USA z bliskowschodnimi sojusznikami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzenia, a ekonomiści spodziewają się, że z obniżką zaczeka do sierpnia.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył w czwartek stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do 0 proc. - poinformował bank w komunikacie. Decyzja była powszechnie oczekiwana przez rynki. Podczas gdy inne kraje nadal zmagają się z inflacją, Szwajcaria stoi w obliczu deflacji, a ceny konsumpcyjne spadły w maju o 0,1proc. w ujęciu rocznym.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, spodziewając się wyższej inflacji i niższego wzrostu gospodarczego, i nadal wskazuje na możliwość dwóch obniżek w dalszej części roku.
Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA spadła w zeszłym tygodniu, stabilizując się w pobliżu najwyższych poziomów od ośmiu miesięcy. Liczba początkowych wniosków spadła o 5000 do 245 000 w tygodniu kończącym się 14 czerwca.
Tak jak wstępnie szacowano, inflacja w strefie euro spowolniła w maju z powodu spadających cen energii do 1,9 proc. z 2,2 proc. w kwietniu i była najniższa od ośmiu lat. Po raz pierwszy od września 2024 r. wskaźnik spadł poniżej celu EBC wynoszącego 2 proc.
Produkcja przemysłowa spadła o 0,2 proc. w maju. To drugi spadek w ciągu trzech miesięcy i znak, że fala aktywności w pierwszym kwartale ostygła. Spadek był nieco większy niż prognozowali ekonomiści ankietowani przez The Wall Street Journal: 0,1 proc.