Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?

Od ponad pół roku indeks PMI dla przemysłu francuskiego, niemieckiego i całej strefy euro nie był tak wysoko. Ze wstępnych danych za styczeń powiało optymizmem, acz wciąż sytuacja jest trudna. Martwią dane z francuskiego sektora usług.

Publikacja: 24.01.2025 13:39

Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?

Foto: AFP

46,1 pkt – tyle wyniósł PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w strefie euro, według wstępnych danych S&P Global. To wciąż wynik zdecydowanie poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, oddzielającego poprawę od regresu, niemniej tak wysoko indeks nie był od ośmiu miesięcy. Na swoje 7-8-miesięczne maksima wspięły się też indeksy dla dwóch głównych gospodarek UE: Niemiec (44,1 pkt) i Francji (45,3 pkt). Warto zwrócić uwagę na duże poprawy względem grudnia (kolejno 42,5 pkt w Niemczech i 41,9 pkt we Francji). Słowem: nieco stopniała przewaga menedżerów deklarujących pogorszenie sytuacji w ich firmach. Dane są też wyraźnie lepsze od prognoz.

Powyżej neutralnego poziomu 50 pkt pozostaje w strefie euro koniunktura w usługach (51,4 pkt). O ile jednak w Niemczech odnotowano najwyższy od pół roku odczyt 52,5 pkt, o tyle we Francji jest wyraźnie słabiej (48,9 pkt względem 49,3 pkt w grudniu).

Indeksy łączone PMI dla strefy euro i Niemiec wychyliły się lekko ponad 50 pkt (kolejno 50,2 pkt i 50,1 pkt), najwyżej od kilku miesięcy. Zresztą na najwyższym od października poziomie jest analogiczny wskaźnik dla Francji, ale tam jest wyraźnie niższy (48,3 pkt).

PMI dla przemysłu Niemiec w górę. Efekt Trumpa?

- Czy to nieoczekiwany efekt Trumpa? Wygląda na to, że firmy widzą dobre powody, aby odłożyć pesymizm na bok – komentuje wyniki z Niemiec Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank. Z danych S&P Global wynika, że firmy z sektora usług u naszych zachodnich sąsiadów zwiększyły swoją aktywność drugi miesiąc z rzędu, a zatrudnienie pierwszy raz od czerwca 2024 r. Jednocześnie złagodniała recesja w przemyśle, choć pozostaje silna. - Produkcja kurczy się najwolniej od połowy 2024 r., a sytuacja z nowymi zamówieniami również nieco się uspokoiła – zauważa de la Rubia. Sytuacja wciąż jest niepewna, zależna m.in. od polityki celnej USA czy planów nowego rządu Niemiec po lutowym wyborach, ale przynajmniej styczniowe dane o PMI wlały nieco więcej nadziei.

Tak jednoznacznie nie jest we Francji, gdzie wprawdzie wyraźnie poprawiło się w przemyśle (choć nadal dane i perspektywy pozostają recesyjne – spada poziom zamówień, produkcji i zatrudnienia), ale za to pogorszyło w usługach. - Gospodarka Francji rozczarowuje na początku 2025 r. - ocenia Tariq Kamal Chaudhry z Hamburg Commercial Bank. - Nie jest jednak w opłakanym stanie, na co wskazuje neutralny subindeks przyszłej produkcji. To przede wszystkim kryzys polityczny paraliżuje gospodarczo kraj – komentuje ekonomista.

„W nowy rok francuskie firmy wkroczyły w lepszych nastrojach - duża poprawa sentymentu w przemyśle. Dla tych indeksów to jednak początek drogi na północ” – komentują na portalu X ekonomiści Pekao.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami