Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kandydat republikanów Donald Trump uzyskał w październiku lekką przewagę w sondażach ogólnokrajowych nad kandydatką demokratów Kamalą Harris. Czy ta przewaga wystarczy do zwycięstwa?
W 2016 r., na koniec października, kandydatka demokratów Hillary Clinton miała średnią ogólnokrajową przewagę sondażową nad Donaldem Trumpem wynoszącą 3,1 pkt proc. W przeddzień wyborów była ona nawet o 0,1 pkt proc. wyższa. W wyborach Clinton zdobyła o 2,1 pkt proc. głosów więcej, co przełożyło się jednak ostatecznie tylko na 227 głosów elektorskich. Trump zdobył ich 304. (Nie licząc elektorów, którzy odmówili poparcia kandydatów, którzy zwyciężyli w ich stanach). W 2020 r. Joe Biden miał na koniec października przewagę nad Trumpem w sondażach ogólnokrajowych wynoszącą aż 7,9 pkt proc. Wynik wyborów okazał się jednak dużo bardziej wyrównany, niż się spodziewano. Choć przewaga Bidena w głosowaniu ogólnokrajowym wyniosła 4,5 pkt proc., i zdobył on 306 głosów elektorskich, to walka rozstrzygnęła się stosunkowo niewielką przewagą na poziomie kilku kluczowych stanów. Zarówno w 2016, jak i w 2020 r. analitycy poważnie nie doceniali szans wyborczych Trumpa. Czy tym razem jest on również niedoszacowany, czy też sondaże nie doceniają poparcia dla wiceprezydent Harris?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.