Rekordowe dywidendy za 2023 rok

Spółki z całego świata wypłaciły inwestorom za 2023 rok łącznie 1,66 bln dolarów dywidend - wynika z raportu firmy Janus Henderson. 2024 rok ma być jeszcze lepszy pod względem wypłat.

Publikacja: 13.03.2024 14:57

Rekordowe dywidendy za 2023 rok

Foto: Adobestock

Globalne dywidendy wzrosły w 2023 r. o 5 proc. do rekordowego poziomu 1,66 bln dolarów — mówią wyliczenia analityków firmy Janus Henderson. Wynika z nich również, że jedynie 14 proc. spółek giełdowych z całego świata zmniejszyło w zeszłym roku dywidendy. Wypłaty dywidend były wówczas rekordowe w aż 22 krajach, w tym w USA, Kanadzie, Niemczech, Francji i Włoszech. Europa była „głównym silnikiem wzrostu”. Dywidendy zwiększyły się tam aż o 10,4 proc. rok do roku. Hojniej dzieliły się pieniędzmi z akcjonariuszami m.in. banki.

„Banki z rynków wschodzących mocno przyczyniły się do tej zwyżki, ale pożyczkodawcy z Chin nie uczestniczyli w boomie dywidendowym” - piszą analitycy Janus Henderson.

Dane o dywidendach za 2023 r. byłyby jeszcze lepsze, gdyby wypłat dla akcjonariuszy nie ograniczyła mała grupa koncernów. Dywidendy cięły m.in.: AT&T, BHP, Intel, Petrobras i Rio Tinto.

W pierwszej dziesiątce spółek wypłacających największe dywidendy znalazły się: Microsoft, Apple, Exxon Mobil, China Construction Bank, PetroChina, BHP, China Mobile, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase i A.P. Moller-Maersk. Łącznie wypłaciły one akcjonariuszom 136,1 mld USD. Wypłaty dywidend dokonane przez pierwszą dziesiątkę spółek były o 8,2 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Gdzie wypłacano największe dywidendy?

Spośród poszczególnych krajów, największe dywidendy wypłacono w USA. Sięgnęły one łącznie 602,1 mld USD. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (85,9 mld USD), na trzecim Japonia (78,9 mld USD), a na kolejnych pozycjach: Francja (68,7 mld USD), Kanada (63 mld USD), Niemcy (56,6 mld USD), Hongkong (55,5 mld USD), Chiny (52,3 mld USD), Szwajcaria (48 mld USD) i Tajwan (29,8 mld USD). W przeliczeniu na poszczególne sektory, największe dywidendy wypłaciły: branża finansowa (380,6 mld USD), branża naftowo-gazowa (153,7 mld USD) oraz technologiczna (152,1 mld USD).

Według prognoz ekspertów Janus Henderson, 2024 rok ma być po tym względem jeszcze lepszy. Globalne dywidendy mogą bowiem sięgnąć 1,72 bln USD. Dobrym prognostykiem była m.in. sytuacja w czwartym kwartale 2023 r. Dywidendy wzrosły wtedy na świecie o 7,2 proc. rok do roku. 

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów