Globalne dywidendy wzrosły w 2023 r. o 5 proc. do rekordowego poziomu 1,66 bln dolarów — mówią wyliczenia analityków firmy Janus Henderson. Wynika z nich również, że jedynie 14 proc. spółek giełdowych z całego świata zmniejszyło w zeszłym roku dywidendy. Wypłaty dywidend były wówczas rekordowe w aż 22 krajach, w tym w USA, Kanadzie, Niemczech, Francji i Włoszech. Europa była „głównym silnikiem wzrostu”. Dywidendy zwiększyły się tam aż o 10,4 proc. rok do roku. Hojniej dzieliły się pieniędzmi z akcjonariuszami m.in. banki.
„Banki z rynków wschodzących mocno przyczyniły się do tej zwyżki, ale pożyczkodawcy z Chin nie uczestniczyli w boomie dywidendowym” - piszą analitycy Janus Henderson.
Dane o dywidendach za 2023 r. byłyby jeszcze lepsze, gdyby wypłat dla akcjonariuszy nie ograniczyła mała grupa koncernów. Dywidendy cięły m.in.: AT&T, BHP, Intel, Petrobras i Rio Tinto.
W pierwszej dziesiątce spółek wypłacających największe dywidendy znalazły się: Microsoft, Apple, Exxon Mobil, China Construction Bank, PetroChina, BHP, China Mobile, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase i A.P. Moller-Maersk. Łącznie wypłaciły one akcjonariuszom 136,1 mld USD. Wypłaty dywidend dokonane przez pierwszą dziesiątkę spółek były o 8,2 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Gdzie wypłacano największe dywidendy?
Spośród poszczególnych krajów, największe dywidendy wypłacono w USA. Sięgnęły one łącznie 602,1 mld USD. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (85,9 mld USD), na trzecim Japonia (78,9 mld USD), a na kolejnych pozycjach: Francja (68,7 mld USD), Kanada (63 mld USD), Niemcy (56,6 mld USD), Hongkong (55,5 mld USD), Chiny (52,3 mld USD), Szwajcaria (48 mld USD) i Tajwan (29,8 mld USD). W przeliczeniu na poszczególne sektory, największe dywidendy wypłaciły: branża finansowa (380,6 mld USD), branża naftowo-gazowa (153,7 mld USD) oraz technologiczna (152,1 mld USD).