W JP Morgan Chase strateg ostrzega, a traderzy biją się w piersi

Marko Kolanovic, główny strateg tej instytucji podbija awersję do akcji, przestrzega, że wyceny spółek technologicznych zawędrowały na zbyt wysoki poziom.

Publikacja: 07.02.2024 07:40

W JP Morgan Chase strateg ostrzega, a traderzy biją się w piersi

Foto: AFP

Z kolei traderzy tego wielkiego banku inaczej oceniają sytuację. Wprawdzie w styczniu ich nastawienie do akcji spółek amerykańskich było ostrożne, ale w lutym uznali, że nadeszła pora aby zainwestować pieniądze w walory rodzimych firm.

W nocie do klientów JP Morgan Chase zespół tarderów napisał, że poprzednie podejście było „nadmiernie konserwatywne” i bazowało na obawach o wyniki firm i ryzyko inkasowania zysków po ubiegłorocznym potężnym rajdzie. Swoje obecne nastawienie określają jako „taktycznie bycze”.

“Pomijając mea culpa, co się zmieniło? Zyski spółek o megakapitalizacji i ich akcje odrywające się od rentowności obligacji”, wskazują traderzy.

Ponadto zauważają, że gospodarka amerykańska rozwija się powyżej trendu i nie widać materialnych oznak przyhamowania w krótkim terminie.

W tej sytuacji przewidują, że zyski wielkich firm technologicznych wciąż będą rosły , co nadal będzie napędzało indeks Standard&Por’s500, chociaż wolniej.

Optymizm tartderów kontrastuje z podejściem strategów rynków akcji.

Marko Kolanovic oraz Dubravko Lakos-Bujas w tym roku są nastawieni kontrariańsko. Ostrzegają przed wzrostem inflacji, spowolnieniem gospodarki z powodu wysokich stóp procentowych, zagrożeniami geopolitycznymi oraz nadmiernie optymistycznymi oczekiwaniami odnośnie do zysków. .

Jednak ostatnio Kolanovic nie miał dobrej passy. W minionych dwóch latach sytuacja na rynkach rozwijała się zupełnie inaczej niż prognozował.

Rozłam w JP Morgan, podobnie jak i w kilku innych firmach finansowych, pokazuje jak trudno jest przewidzieć w którym kierunku zmierza rynek akcji. Ta niepewność częściowo wynika z tego, że gospodarka jest zaskakująco odporna, co ostatnio skłoniło traderów do zrewidowania oczekiwań w jakim stopniu Fed złagodzi politykę pieniężną w tym roku, zauważa agencja Bloomberga.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?